fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

PISF otwiera Pracownie Filmoteki Szkolnej

Uroczystość otwarcia pracowni Filmoteki Szkolnej w Liceum Ogólnokształcącym im. Pierwszej Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie
PISF
Przez lata zazdrościliśmy tego Francuzom. Dziś w Polsce coraz konsekwentniej prowadzona jest filmowa edukacja. W marcu zaczynają działać pierwsze szkolne pracownie filmowe.
W 2009 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej dostarczył do 14 tysięcy szkół zestaw płyt DVD. To był olbrzymi projekt edukacyjny. W „Filmotece szkolnej" znalazło  się 26 płyt z 55 filmami – fabularnymi, dokumentalnymi, animowanymi. Zespół naukowców z różnych dziedzin przygotował dla nauczycieli propozycje lekcji nie tylko z zakresu filmoznawstwa, lecz również z etyki, historii, wiedzy o społeczeństwie.
- Mieliśmy nadzieję, że nasz program edukacyjny szybko zadomowi się w szkołach – mówi dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. — Rzeczywistość okazała się inna. Długo musieliśmy przekonywać szkoły do „Filmoteki". Ale w końcu udało się. Powstały warsztaty dla nauczycieli, zostały też zorganizowane imprezy, na których dzieci pokazują własne filmy. Zawiązaliśmy koalicję z kilkunastoma organizacjami pozarządowymi i państwowymi. I staramy się, by nasze działania uzupełniały się.
W ubiegłym roku powstała druga część „Filmoteki Szkolnej". Tym razem już nie na DVD. Szkoły dostały kody dostępu do internetu i mogą korzystać z tego, co znajduje się w sieci, na stronie www.filmotekaszkolna.pl.
Docelowo 14 tys. placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzyma bezpłatny dostęp on-line do ponad 100 polskich produkcji. Wśród tytułów, które trafiły do Filmoteki, znajdują się wybitne produkcje zrekonstruowane cyfrowo: „Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, „Wesele" Andrzeja Wajdy, jak również nominowana do Oscara „Katedra" Tomasza Bagińskiego czy dokument „Muzykanci" Kazimierza Karabasza. Filmy podzielone są na lekcje tematyczne, np.: „W społeczeństwie", „Człowiek i sztuka", „Moje korzenie".
Teraz zaczynają działać pierwsze szkolne pracownie filmowe. Na razie będzie ich 16. Niewiele, ale zorganizowanie ich nie jest łatwe. W wybranych liceach i gimnazjach sale klasowe zostały wyremontowane i wyposażone w profesjonalny sprzęt oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. Technologię i projekty adaptacyjne zapewniają głównie firma KPD oraz Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji. Koszt otwarcia jednej pracowni waha się od 35 do 50 tys. zł.
- Koszty rosną tam, gdzie trzeba wyremontować salę, w czym pomagają nam samorządy lokalne — mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektora PISF do spraw edukacji. — Do przystosowania dużej sali projekcyjnej, jaka powstała w Kluczborku, samorząd dołożył 25 tys. zł. Może okazać się ona szczególnie ważna w mieście, w którym nie ma ani jednego kina.
- PISF nie jest w stanie sfinansować wyposażenia pracowni we wszystkich szkołach — przyznaje Agnieszka Odorowicz. — Bardzo liczymy na samorządy, na Ministerstwo Edukacji. Chciałabym, żeby za cztery lata tych pracowni było — jeśli nie 14 tysięcy — to przynajmniej 7 tysięcy. W co drugiej szkole.
W uroczystości otwarcia pracowni w Liceum Ogólnokształcącym im. Pierwszej Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie wzięli udział ministrowie: edukacji oraz kultury i dziedzictwa narodowego.
- Polska znajduje się w pierwszej piątce krajów, w których najwyższy jest poziom edukacji kulturalnej — powiedział min. Bogdan Zdrojewski. — W ostatnich pięciu latach mamy niż demograficzny, a ja musiałem podjąć decyzję o uruchomieniu ponad 40 szkół muzycznych I stopnia. W tym samym czasie wprowadziliśmy muzykę i plastykę do szkół jako przedmioty obligatoryjne. Pracownie filmoteki szkolnej też mają szansę spełnić pozytywną rolę. Zwłaszcza, że poprowadzą je znakomicie przygotowani nauczyciele. Dzięki nim film może stać się pretekstem do rozmowy o Polsce, o naszym patriotyzmie, o zjawiskach społecznych, o patologiach, ale też o sztuce, o polskiej szkole operatorskiej.
- Każde wyjście poza schemat i rutynę jest bezcenne. Nauka krytycznego myślenia również. Macie moje wsparcie — dodała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
W ostatnich dniach pracownie filmowe zostały też otwarte w liceach w Radomsku i Kluczborku. W przyszłym tygodniu wzbogacą się o nie szkoły w Kielcach, Woli Rzędzińskiej i Krasnymstawie. Do końca czerwca zaczną działać w liceach i gimnazjach wszystkich województw.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA