fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Amazonia kryje prekolumbijskie budowle

Takich osad, jak Ciudad Perdida (Zaginione Miasto) w Kolumbii może być w Ameryce Płd. więcej
123RF
Tropikalna puszcza przechowuje wspaniałe stanowiska sprzed czasów konkwistadorów – twierdzą naukowcy amerykańscy.
W Ameryce Południowej mogą się kryć nawet całe opuszczone miasta. Do takiego wniosku doszli badacze z zespołu dr Crystal McMichael z Florida Institute of Technology.
Jej zespół sporządził komputerowy model rozwoju osadnictwa w puszczy amazońskiej. Wykorzystano wzmianki o odkryciach dróg, osad i przede wszystkim  „terra preta do Indio" (czarna ziemia Indian) – żyznej gleby powstałej w wyniku nawożenia,  pozostałość po prekolumbijskim rolnictwie.
Symulacja wykazała, że puszcza amazońska może zawierać 154 063 km kw. takiej ziemi. Ten potencjał był w stanie „urodzić" prekolumbijską cywilizację. Jej pozostałości  kryją się w bujnej roślinności. Trzeba je tylko odnaleźć – przekonuje na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B" Crystal McMichael.
Aztekowie i Majowie w Ameryce Środkowej oraz Inkowie w Ameryce Południowej to najbardziej znane cywilizacje z okresu prekolumbijskiego. Jednak w momencie przybycia konkwistadorów na nowo odkrytym kontynencie rozwijało się około 20 różnych kultur, głównie w regionie andyjskim.
Wiadomości o nich są niedostateczne. O kulturach w samej Amazonii wiadomo jeszcze mniej, ponieważ penetracja amazońskiej puszczy  jest bardzo trudna, większe ekspedycje, dobrze wyposażone, nie badają tego regionu.
Panuje też przekonanie, że z powodu małej żyzności amazońskich gleb nie mogły one stać się podstawą do rozwoju intensywnego rolnictwa, a tylko takie było w stanie wyżywić wielkie aglomeracje Inków, Majów czy Azteków.
Zdaniem dr McMichael zidentyfikowanie nowych osad nie będzie możliwe tradycyjnymi metodami. Konieczne będzie zastosowanie radarów laserowych, tzw. lidarów umieszczanych na samolotach, dronach, helikopterach. Technika badań lidarowych (Light Detection and Ranging) umożliwia dostrzeganie detali architektonicznych przysłoniętych ziemią, uprawami lub lasem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA