fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

To był czas negocjatorów

Grażyna Błaszczak
Archiwum
Choć trudno mówić, że ceny w tym roku znaczenie spadły – bo rok wcześniej obniżki były bardziej spektakularne – to z pewnością można powiedzieć, że był to dobry czas dla cierpliwych negocjatorów.
Najdłużej czekające na klientów nieruchomości – domy, a nawet działki – można było kupić z największymi rabatami, uzyskiwanymi właśnie w czasie negocjacji. Po cenach ofertowych trudno było poznać, że oferta może być okazją cenową. Pośrednicy twierdzą, że duże domy, czekające po 5–6 lat na amatorów, wycenione na kilka milionów złotych, w mijającym roku sprzedawane były nawet za 40 proc. mniej, niż wynosiła stawka ofertowa. Bo jeśli już trafił się klient na nieruchomość za ponad milion złotych, to właściciel – zmęczony czekaniem – także chciał doprowadzić transakcję do finału.
Podobnie było w przypadku kilkuletnich, czyli prawie nowych, mieszkań o dużych metrażach. Choć ich stawki wywoławcze były rodem z boomu, to w czasie ostatecznych negocjacji właściciele obniżali oczekiwania nawet o 30 proc.
Znacznie mniej można było wynegocjować w przypadku dwóch pokoi. To nadal najbardziej popularne wśród kupujących lokale, choć tego typu mieszkań nie brakuje w ofertach. Także trzy pokoje, ale do 60 mkw., cieszyły się zainteresowaniem. Natomiast znacznie mniej chętnych było w tym roku na kawalerki. Są drogie i małe, no i trudno o rabaty na nie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA