fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Czy można wykupić mieszkanie spółdzielcze w budynku postawionym na dwóch działkach

W PRL budowano domy nie przejmując się własnością gruntów
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Sąd Najwyższy odpowie na pytanie, czy można wykupić mieszkanie w budynku postawionym na dwóch różnych działkach, mających różne księgi wieczyste.
Problem powstał w Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jej członkowie wykupili mieszkania w jednym z bloków. Sąd wieczystoksięgowy odmówił jednak założenia ksiąg wieczystych dla wyodrębnionych lokali.
Okazało się bowiem, że budynek, w którym znajdują się te mieszkania, stoi na dwóch działkach należących do dwóch różnych podmiotów (tj. gminy i Skarbu Państwa). Spółdzielnia jest zaś użytkownikiem wieczystym tych nieruchomości.
Sąd rejonowy, uzasadniając odmowę, powołał się m.in. na wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 14 stycznia 2009 r., że posługiwanie się w ustawie o własności lokali pojęciem nieruchomości wspólnej oznacza, że lokal może zostać wydzielony tylko z jednej nieruchomości.
Spółdzielcy odwołali się do Sądu Okręgowego, a ten nabrał wątpliwości i postanowił zadać pytanie Sądowi Najwyższemu. Chodzi o to, czy dopuszczalne jest ustanowienie odrębnej własności lokali w drodze umowy między nabywcą a dotychczasowym właścicielem budynku położonego na kilku nieruchomościach pozostających w wieczystym użytkowaniu właściciela budynku, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste. Sytuację komplikuje to, że nieruchomości te są własnością różnych osób.
W ocenie Sądu Okręgowego rację trzeba przyznać skarżącym. Według nich w ustawie o własności lokali nie ma przepisu zakazującego wydzielenia lokali z dwóch ksiąg wieczystych.
Powołany przez sąd rejonowy wyrok dotyczył natomiast innej sytuacji prawnej niż ta, która wystąpiła w tej konkretnej sprawie. Nie powinno się więc brać go pod uwagę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA