fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wielka akcja szczepień na Bliskim Wschodzie

youtube
Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF rozpoczęły największą w historii akcję szczepień na Bliskim Wschodzie przeciwko polio. Zaszczepią 23 miliony dzieci.
Organizacje te zdecydowały się na akcję po wystąpieniu już siedemnastu przypadków choroby Heinego-Medina w Syrii.
W wyniku polio sparaliżowanych zostało piętnaścioro dzieci ze wschodniej prowincji Deir Ezzor, której duża część pozostaje pod kontrolą rebeliantów. Pozostałe dwa przypadki zanotowano w Aleppo na północy kraju i w Dumie na południu. Przypadki polio w Syrii zarejestrowano po raz pierwszy od 1999 roku.
Wielką akcją szczepień zostaną objęte dzieci w  Syrii, Egipcie, Iraku, Jordanii, Libanie, na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy oraz w Turcji. Tam, jak obliczono, na szczepionkę czeka około 23 milionów dzieci. I to właśnie w tych krajach, a szczególnie w Libanie, Jordanii, Turcji i Iraku, schronili się syryjscy uchodźcy.
Celem akcji w Syrii jest zaszczepienie 2,2 miliona dzieci. Tych głównie, których nie objęły wcześniejsze kampania, a które żyją na obszarach największego konfliktu. UNICEF i WHO obawiają się jednak, że dla wielu z nich lekarstwo wciąż pozostanie niedostępne z powodu trwających walk.
- Wszystkie syryjskie dzieci powinny być chronione przed chorobą - powiedział regionalny szef WHO doktor Ala Alwan. - Apelujemy do wszystkich stron syryjskiego konfliktu o współpracę, ułatwienia i przerwy w działaniach wojennych, aby umożliwić  dotarcie z kampanią szczepień do wszystkich potrzebujących.
Szczep choroby wykrytej w Syrii pochodzi z Pakistanu. Ten sam szczep wykryto w ściekach w Egipcie, Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Izrael na własną rękę uruchomił już kampanię szczepień w swoim kraju.
Masowa akcja szczepień. Syria szczególnie zagrożona
Źródło: alarabiya.net
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA