fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Sikorski, Gowin, Kowal: znieśmy wizy Ukraińcom

Ukraina
AFP
Politycy popierają akcję „Rz" na rzecz zniesienia wiz dla Ukrainy. Zbieramy pod nią podpisy w Internecie.
Minister spraw zagranicznych odniósł się wczoraj w radiowych „Sygnałach dnia" do apelu „Rzeczpospolitej". Zwróciliśmy się we wtorek do polskiego rządu i Brukseli z prośbą o zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. – Akcja słuszna, proszę zauważyć, że wobec kraju, który się reformuje – Mołdawii – Komisja Europejska tę decyzję podjęła w przeddzień szczytu w Wilnie. Jesteśmy za zwolnieniem Ukraińców z wiz, tylko to wymaga reformatorskich działań rządu w Kijowie – powiedział szef dyplomacji.
Podpisz apel „Rzeczpospolitej": Znieśmy wizy dla Ukraińców!Jak zauważył, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych nie zrezygnują z warunków technicznych zniesienia wiz. – Jak tylko Ukraina wypełni techniczne warunki, to jest wola, żeby ruch bezwizowy wprowadzić – zadeklarował szef MSZ.
Z apelem do premiera i szefa MSZ o podjęcie działań w tym kierunku zwrócili się wczoraj także były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i europoseł Paweł Kowal. Ten ostatni przypomina, że w ostatnich latach UE zniosła wizy m.in. dla Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry.
W naszym apelu napisaliśmy m.in.: „Powinniśmy, zarówno ze względu na solidarność z ukraińskim narodem, podejmującym jak my kiedyś próbę wyrwania się spod kurateli Moskwy, jak i ze względu na nasz własny – polski – interes, wymagać od ludzi kierujących Unią zdecydowanych kroków. Na pierwszy ogień powinna pójść deklaracja zniesienia dla Ukraińców wiz".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA