fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ukraina nie uwolni Tymoszenko

AFP
Mimo ultimatum postawionego przez Unię Europejską, była premier Ukrainy Julia Tymoszenko nie zostanie uwolniona - zapowiedziała ukraińska minister sprawiedliwości.
Ukraińska minister sprawiedliwości Ołena Łukasz poinformowała, że będzie to możliwe dopiero po zakończeniu wszystkich postępowań sądowych przeciwko byłej premier.
Ukraina, coraz bliższa wejścia do Unii Europejskiej, miała podpisać umowę stowarzyszeniową w przyszłym miesiącu. Jednak szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poinformował dziś, że termin ten zostanie przesunięty do czasu, aż kraj ten zaprzestanie stosowania "wybiórczej sprawiedliwości", co dotyczy również sprawy Julii Tymoszenko.
Julia Tymoszenko, była premier i szefowa partii opozycyjnej, została w 2011 roku skazana na siedem lat więzienia za nadużycie władzy podczas podpisywania umowy gazowej z Rosją, którą uznano  za niekorzystną dla Ukrainy. Premier Tymoszenko twierdzi, że wyrok ten jest spowodowany względami politycznymi.
Najnowsze postępowanie przeciwko Tymoszenko, ruszyła w kijowskim sądzie w kwietniu 2012 roku. Dotyczyła nadużycia władzy w ukraińskim Unified Energy Systems Corporation, który rozpoczął działalność w 1990 roku. Przesłuchania zostały jednak przełożone na termin późniejszy ze względu na stan zdrowia Tymoszenko, która uskarża się na problemy z kręgosłupem.
Była premier jest także podejrzana o zorganizowanie zabójstwa lokalnego polityka w 1996 roku.

Łukasz: Decyzja jest ostateczna

Ukraińska minister sprawiedliwości Ołena Łukasz poinformowała dziś, że komisja parlamentarna zdecydowała, iż Julia Tymoszenko nie zostanie zwolniona z więzienia, co było warunkiem stawianym przez Unię Europejską, by Ukraina mogła podpisać umowę stowarzyszeniową.
- Komisja już w kwietniu tego roku zdecydowała, że Julia Tymoszenko nie zostanie zwolniona i obecnie nie widzi podstaw do zmiany tej decyzji - poinformowała Łukasz.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział dziś po zakończeniu szczytu UE w Brukseli, że państwa UE były gotowe na podpisanie umowy z Ukrainą, ale dopiero po rozwiązaniu "sprawy Tymoszenko".
W zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział, że jest gotowy zezwolić byłej premier na leczenie w szpitalu za granicą.
Ukraina - UE: batalia o uwolnienie Tymoszenko
Źródło: RIA NOVOSTI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA