fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rekordowa liczba zastrzeżonych dokumentów

Bloomberg
Monika Krześniak-Sajewicz
W ostatnim kwartale odnotowano 1,6 tys. prób wyłudzeń kredytów, a liczba zastrzeżonych dokumentów była najwyższa od czasu wprowadzenia bazy.
W trzecim kwartale odnotowano 1,6 tys. prób wyłudzeń kredytów, a łączna kwota udaremnionych prób zaciągania kredytu na skradzione bądź zgubione dokumenty wyniosła 69,7 mln zł (średnio 750 tys. zł dziennie) – wynika z ostatniego  raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
Najwyższą próbą wyłudzenia była kwota 11,8 mln złotych (woj. pomorskie). To druga co do wielkości kwota, jaką próbowano ukraść w tym roku (tegoroczny rekord to 12,2 mln zł z kwietnia – również w woj. pomorskie).
W trzecim  kwartale zastrzeżono 34, 3 tys. dokumentów – jest to najwyższy wzrost bazy od początku prowadzenia badań i publikacji raportu infoDOK, a dotychczasowy rekord pobity został o ponad 8 proc.
- Oznacza to, że niezależnie od dnia tygodnia oraz pory dna i nocy, co 4 minuty do bazy kradzionych i zgubionych dokumentów trafia jakiś dowód osobisty lub paszport – podkreśla Grzegorz Kondek koordynator kampanii informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.
Po trzecim kwartale 2013 r. wielkość centralnej bazy z dokumentami zastrzeżonymi, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości, wzrosła do 1,26 mln sztuk.
- Od 2008 roku odnotowaliśmy łącznie ponad 41 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 2,1 miliarda zł. Jak zawsze podkreślamy jednak, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa, co pokazują policyjne statystyki. To właśnie dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i poszerzamy krąg firm i instytucji z niej korzystających –tłumaczy Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
System chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty, ponieważ ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – oprócz zgłoszenia na policji powinniśmy również  natychmiast zastrzec w banku, nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych.
Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym systemie. W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko. Z tego powodu w podawanych w Raporcie InfoDOK danych o zastrzeżeniach uwzględniane są także te dokumenty. Samych dowodów osobistych i paszportów w bazie danych Systemu DZ znajduje się obecnie blisko 918,6 tys. szt.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA