fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podarowany budynek - jak go wycenić na potrzeby firmy

Przedsiębiorca, który otrzymuje w darowiźnie środek trwały, ustala jego wartość początkową na podstawie wartości rynkowej.
- Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Moja firma zajmuje się serwisem wózków widłowych. Z urzędem skarbowym rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. W najbliższym czasie otrzymam od rodziców w darowiźnie działkę z budynkiem użytkowym, do którego zamierzam przenieść warsztat. Od jakiej wartości należy naliczać amortyzację takiego budynku? Czy odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych określone są w art. 22g ust. 1 ustawy o PIT. Sytuacja, gdy środek trwały został nabyty w spadku lub w darowiźnie, uregulowana jest w pkt 3 tego przepisu. W takim przypadku wartością początkową jest wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.Co do zasady wartością początkową będzie zatem wartość rynkowa budynku. Przy jej ustalaniu należy uwzględnić brzmienie art. 19 ustawy o PIT...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA