fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Na ratunek bankrutom

W trakcie kryzysu UE nie może sobie pozwolić na to, by bankrutujące firmy znikały z rynku. „Uczciwi" bankruci najpóźniej po trzech latach mają dostać drugą szansę.
Ujednolicenie okresu karencji, po którym upadłe przedsiębiorstwo będzie mogło wrócić na rynek, to jeden z pomysłów Komisji Europejskiej na reformę prawa upadłościowego w krajach Unii. W latach 2009–2011 wskutek bankructw Europa traciła średnio 1,7 mln miejsc pracy rocznie.
Prawo do wznowienia działalności po trzech latach od ogłoszenia bankructwa przysługiwałoby wyłącznie tym przedsiębiorstwom, których upadłość nie była efektem malwersacji, zaniedbań czy nieodpowiedzialności. Problem w tym, że pojęcia „uczciwego" i „nieuczciwego" bankructwa opisano dość pobieżnie. Eksperci z niemieckiego Centrum für Europäische Politik zauważają, że Komisja nie wskazała, kto miałby się zajmować oceną uczciwości bankrutów. CEP zwraca również uwagę, że „druga szansa" może zwiększyć ryzyko ponoszone przez kredytodawców.
Planowana przez Komisję harmonizacja prawa upadłościowego w państwach UE dotyczyć ma również kryteriów i terminów wszczynania postępowań oraz uprawnień wierzycieli w zakresie wskazywania działań naprawczych i zgłaszania roszczeń. Pomysły te również budzą wątpliwości ekspertów CEP. Podkreślają oni, że Unia może rozwijać współpracę sądową w sprawach cywilnych wyłącznie, jeśli „mają one skutki transgraniczne".
Konsultacje w sprawie pomysłów Brukseli zakończą się w piątek.

Opinia dla „Rz"

Wiktor Wojciechowski ekspert FOR
Prawo upadłościowe i naprawcze jest jednym z kluczowych czynników decydujących o efektywnym wykorzystaniu w gospodarce dostępnych zasobów pracy i kapitału. Długie okresy likwidacji firm zazwyczaj skutkują większymi stratami ponoszonymi przez wierzycieli. Gdy jest to uzasadnione ekonomicznie, prawo powinno preferować sprawną restrukturyzację firm zamiast ich likwidacji. W takim przypadku firmy mają większe szanse, aby wyjść na prostą z korzyścią m.in. dla zatrudnionych pracowników. Doświadczenia międzynarodowe wskazują również, że im większa jest ochrona wierzycieli firm, tym przedsiębiorstwa mają przeciętnie łatwiejszy i tańszy dostęp do zewnętrznego finansowania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA