fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Amerykańscy Żydzi odchodzą od religii

AFP
Już dwadzieścia procent amerykańskich Żydów deklaruje, że nie jest wyznawcami żadnej religii - wynika z raportu Pew Research Center’s Religion and Public Life Project.
Raport opublikowany przez Pew Research Center's Religion & Public Life Project jest dogłębnym spojrzeniem na to, jak w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zmieniła się tożsamość amerykańskich Żydów. Wynika  z niego, że liczba osób niewierzących w Boga wciąż rośnie.
Według badań, coraz więcej Żydów czuje dumę z przynależności do środowiska żydowskiego, ale związek ten opiera bardziej na szacunku dla kultury i przodków niż na wierze w Boga i przestrzeganiu zasad religii. Według nich to pamięć o Holokauście, etyczne postępowanie i obrona sprawiedliwości społecznej tworzy podstawę ich żydowskiej tożsamości.
Sekularyzm już od dłuższego czasu jest obecny w życiu amerykańskich Żydów, przyczyniając się do powstawania takich ruchów jak Stowarzyszenie Humanistycznego Judaizmu. Z badań Pew Research wynika też, że procent Żydów deklarujących ateizm, agnostycyzm lub w ogóle brak zainteresowania tą sferą życia jest najwyższa wśród młodego pokolenia.
Ocenia się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka około 6,7 mln Żydów. Z ubiegłorocznego raportu Pew Research wynika, że 20 procent wszystkich obywateli USA deklaruje brak przynależności religijnej, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych w ciągu ostatnich pięciu lat.
Profesor Gary Burge, nauczyciel Nowego Testamentu: Nie mówcie, że nie jesteście religijni
Źródło: www.japantimes.co.jp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA