fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje znany historyk Israel Gutman

www.youtube.com
Jerzy Haszczyński
Israel Gutman, urodzony w Polsce historyk związany od lat z instytutem pamięci Holokaustu Yad Vashem, zmarł ostatniej nocy w Jerozolimie. Miał 90 lat.
Informację o jego śmierci podała nam córka profesora, Tami Gutman, w rozmowie telefonicznej.
Zmarł we wtorek, 1 października, między czwartą a piątą nad ranem. Od dwóch lat chorował na chorobę Alzheimera.
- Był silnie związany z Polską, uczucia się w nim mieszały, z jednej strony trauma będąca wynikiem bolesnej przeszłości, zagłady Żydów w czasie wojny, z drugiej - szacunek i miłość dla wielu ludzi, dla wielu przyjaciół i kolegów. Bardzo silny był też jego związek z Warszawą, z której pochodził i gdzie dorastał. Nie tylko z kulturą czy językiem, interesował się nawet pogodą - powiedziała "Rz" Tami Gutman, córka zmarłego historyka.
Israel Gutman urodził się w Warszawie w 1923 roku. Brał udział w powstaniu w getcie warszawskim. Potem był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych,.w tym Auschwitz-Birkenau.
Po wojnie wyjechał do Palestyny, dwa lata przed utworzeniem państwa izraelskiego. W instytucie Yad Vashem był między innymi głównym historykiem. Pożegnał się z pracą w Yad Vashem ledwie dwa lata temu. Był też profesorem historii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
Wielokrotnie udzielał komentarzy 'Rzeczpospolitej", na temat stosunków polsko-żydowskich, historii czy Polaków zasłużonych dla ratowania Żydów, których Yad Vashem uznało za sprawiedliwych wśród narodów świata..
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA