fbTrack

Film

Zmarł Peter Solan

materiały prasowe
21 września, po krótkiej chorobie zmarł w wieku 84 lat słowacki reżyser i scenarzysta Peter Solan, autor m.in. filmu „Bokser i śmierć" nakręconego na podstawie opowiadania Józefa Hena.
Solan urodził się 25 kwietnia 1929 r. W roku 1955 ukończył studia reżyserskie na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym praskiej Akademii Sztuk Pięknych (FAMU). Pracował w Studiu Filmów Dokumentalnych w Bratysławie, a od 1956 roku w tamtejszym Studiu Filmów Fabularnych. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu właśnie obraz „Bokser i śmierć".
To historia sięgająca II wojny światowej. Komendant obozu koncentracyjnego wstrzymuje egzekucję uciekiniera, gdy dowiaduje się, że jest on zawodowym bokserem. Chce, by służył mu jako partner do sparingów. Obok aktorów czeskich w filmie wystąpili Polacy, m.in. Józef Kondrat. Sześć lat później Solan podjąl współpracę z Jerzym Skolimowskim. Raezm ze Zbyňkiem Brynychem zrobili eksperymentalny, nowelowy film „Dialog 20-40-60".
Inne znane obrazy Petera Solana to: „Sprawa Barnaby Kosa" (1964), „Zanim skończy się ta noc" (1965), „I pobiegnę na sam koniec świata" (1979) Solan portertował  życie w komunistycznym kraju. Mówił: „Nie chcę być ani prokuratorem, ani sędzią. Próbuję być uczciwym i moralnym świadkiem." Ale owo „bycie świadkiem" traktował bardzo poważnie, próbując w realistyczny i prawdziwy sposób portretować życie w reżimie socjalistycznym. W latach 70. z powodów politycznych Solan został przeniesiony do Studia Filmów Krótkometrażowych, gdzie realizował filmy dokumentalne. Ostatni raz stanął za kamerą w 1984 roku. W latach 1990-1994 i 1998-2001 był przewodniczącym Komisji Kinematografii i Wideo Państwowego Funduszu Kultury Pro Slovakia. Był bohaterem retrospektywy podczas ostatniej edycji festiwalu Kina na Granicy.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL