fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Czy życie przyleciało na Ziemię z nieba

W spadających na naszą planetę meteorytach naukowcy odkryli składniki niezbędne do powstania prymitywnych form życia. Fot. 123rf
Nieznane
Na Marsie panowały lepsze warunki do powstania pierwszych organizmów niż na naszej planecie. Badania potwierdzają kontrowersyjną teorię.
– Kluczowe dla powstania życia elementy były obecne na Marsie, nie było ich na Ziemi – przekonuje prof. Steven Benner. – Przybywa dowodów, że wszyscy jesteśmy Marsjanami. Że życie powstało właśnie tam, a na Ziemię trafiło na jakimś kawałku skały.
Tę kontrowersyjną teorię prof. Benner przedstawi dokładniej dziś podczas konferencji Goldschmidt organizowanej we Florencji przez europejskie i amerykańskie stowa- rzyszenia geochemiczne (odpowiednio EAG i GS). To powrót do hipotezy panspermii zakładającej, że życie nie powstało na Ziemi. Prymitywne organizmy – np. formy przetrwalnikowe bakterii – miałyby tu trafić „na pokładzie” komety czy meteorytu.
Choć pomysł wydaje się wzięty z literatury fantastyczno-naukowej, w rzeczywistości jest rozważany przez poważnych naukowców. Twórcą tej hipotezy był szwedzki chemik i fizyk Svante Arrhenius. Jej gorącymi orędownikami byli wybitni naukowcy, m.in. Francis Crick (współodkrywca struktury DNA) czy astrofizyk Fred Hoyle.
Sam prof. Benner to ekspert w dziedzinie biochemii. Karierę rozpoczął w Harvardzie oraz w szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu. W jego laboratorium (pracuje w Westheimer Institute for Science and Technology) powstało pojęcie „biologia syntetyczna”. To on pierwszy stworzył sztuczny gen.
Jego zdaniem o powstaniu życia na Marsie przekonują wyniki badań chemicznych składników jego powierzchni. – Do powstania wczesnego życia niezbędny jest molibden w postaci silnie utlenionej. A ta forma molibdenu nie była obecna na Ziemi, kiedy życie miało powstać jakieś 3 mld lat temu, bo na naszej planecie było niewiele tlenu. Ale za to na Marsie był – argumentuje prof. Benner. – To dowód na to, że powstanie życia na Czerwonej Planecie i zawleczenie go tu na jakimś meteorycie było znacznie bardziej prawdopodobne niż uruchomienie tego procesu na Ziemi.
Dlaczego tak istotne są tu badania pierwotnego składu chemicznego powierzchni Marsa? Nie wystarczy podgrzać albo oświetlić materii organicznej, aby powstało życie. Zamiast tego tworzy się – jak to określa prof. Benner – „maź”. – Niektóre pierwiastki chemiczne w jakiś sposób wpływają na ten proces. Wiemy, że należą do nich bor i molibden – mówi naukowiec. – Analiza meteorytów marsjańskich dowodzi, że bor był obecny na tej planecie, a najnowsze badania wskazują, że znajdował się tam również silnie utleniony molibden.
Drugi argument związany jest z obecnością wody. Astrobiolodzy podkreślają, że woda jest niezbędna do powstania życia, jednak zbyt dużo jej – i cały proces zostanie zahamowany. Ten „wodny paradoks” to kolejny argument przemawiający za Marsem jako miejscem narodzin życia. Woda destabilizuje RNA, a naukowcy sądzą, że to właśnie taki pojedynczy łańcuch był pierwszą cząsteczką przenoszącą informacje genetyczne. Ziemia była zalana wodą, podczas gdy na Marsie wody było dokładnie tyle, ile trzeba – przekonuje prof. Benner.
O tym, że życie mogło powstać poza Ziemią – choć niekoniecznie na Marsie – przekonują również analizy bioechmiczne meteorytów. Naukowców szczególnie zainteresował obiekt, który w styczniu 2000 roku rozerwał się nad północną częścią Kanady. Jego fragmenty poszybowały nad pokryte lodem jezioro Tagish. Dzięki obserwatorom udało się je błyskawicznie zebrać.
– Pierwsze próbki z jeziora Tagish, które wykorzystaliśmy do badań, są pod względem czystości najbliższe temu, co może przywieźć sonda kosmiczna prosto z asteroidy – twierdzi dr Michael Callahan z należącego do NASA Goddard Space Flight Center.
We fragmentach meteorytu naukowcy odkryli m.in. aminokwasy – „cegiełki” niezbędne do budowy białek, z których z kolei składają się żywe organizmy. Były też kwasy monokarboksylowe – również niezbędne do powstania życia takiego, jakie znamy. Na naszą planetę trafiły w formie, w jakiej powstały 4,5 mld lat temu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA