fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Grecja nigdy nie powinna przyjąć euro

AFP
Niemiecka kanclerz Angela Merkel stwierdziła podczas spotkania ze swoimi wyborcami, że przyjęcie Grecji do strefy euro było błędem, który nigdy nie powinien się zdarzyć.
22 września Niemcy ruszą do urn, by ponownie wybrać swoich przedstawicieli do Bundestagu. Obecnie trwa kampania wyborcza i nie może dziwić, że politycy zaczynają mówić coraz bardziej otwarcie. Podczas wystąpienia przed grupą około 1 tys. wyborców, kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że Grecja nigdy nie powinna przystąpić do strefy euro. Była to błędna decyzja i główną winę, w ocenie pani kanclerze, ponosi jej poprzednik Gerhard Schroeder, który dał Atenom zielone światło na akcesje.
- Kanclerz Schroeder zaakceptował Grecję w strefie euro oraz doprowadził do osłabienia zapisów Pakt Stabilności i Wzrostu. Obie te decyzje były fundamentalnie błędne. To właśnie one zapoczątkowały problemy, z którymi się obecnie borykamy – stwierdziła Angela Merkel.
Merkel, która ubiega się o reelekcję w wyborach rozpisanych na 22 września, przerzuca na socjaldemokratów odpowiedzialność za kłopoty, jakich strefie euro dostarcza Grecja.
Merkel w podobnych słowach zaatakowała socjaldemokratyczną opozycję już w sobotę, gdy powiedziała, że "ci, którzy przyjęli Grecję do strefy euro nie powinni nam dziś wytykać, że mamy z nią kłopoty".
W wyborach do Bundestagu Merkel ubiega się o trzecią kadencję. Wcześniej media zwracały uwagę, że szefowa rządu zajmuje w sprawie pomocy dla Grecji bardzo ostrożne stanowisko, by nie zrażać do siebie wyborców, którzy obawiają się dodatkowego obciążenia niemieckiego budżetu kosztami pakietu dla Aten.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA