fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci proponują: pomoc prawną z urzędu niech finansuje biznes

Prezes NRA Andrzej Zwara mówi o tym, jak mimo kryzysu zwiększyć stawki
Fotorzepa, Danuta Matloch DM Danuta Matloch
Adwokatura opracowuje projekt finansowania pomocy prawnej ze środków pochodzących od przedsiębiorców.
Czy pomoc prawna z urzędu może być finansowana ze środków biznesu? Taki pomysł zrodził się w Naczelnej Radzie Adwokackiej. Właśnie powstaje specjalny zespół, który ma opracować projekt takiego systemu.

Społeczna odpowiedzialność

– Gotowy projekt będziemy chcieli przedstawić ministrowi sprawiedliwości – mówi Małgorzata Gruszecka, członek prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. – Rozpoczynamy nad nim prace, sądzę, że możemy je zakończyć przed listopadowym krajowym zjazdem adwokatów – dodaje mec. Gruszecka.
Podkreśla, że dziś stawki na urzędówki są bardzo niskie, często nie pokrywają kosztów pełnomocnika. A dodatkowo w procedurze karnej sąd orzeka o kosztach dopiero po prawomocnym zakończeniu sprawy, co powoduje, że adwokaci często wręcz kredytują Skarb Państwa.
O pomyśle pozyskiwania środków na pomoc z urzędu od biznesu mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" prezes NRA Andrzej Zwara. Jak podkreślał, słyszy się opinie, iż w czasie kryzysu trudno zabiegać o zwiększenie środków przeznaczanych przez Skarb Państwa na pomoc prawną z urzędu.
– Są jednak możliwości zwiększenia przeznaczanych na ten cel środków, np. poprzez skorzystanie z tych, które firmy prywatne już dziś przeznaczają na szczytne cele dzięki tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu – mówił prezes Zwara.

Nadzór państwa

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreślał także, że dobrze byłoby, gdyby cały system stworzyło i nadzorowało państwo. Pozwoliłoby to na uniknięcie wątpliwości chociażby w sytuacjach, gdy pełnomocnik z urzędu będzie potrzebny w procesie właśnie przeciwko firmie biorącej udział w programie.
Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości, nie wyklucza rozmowy o pomyśle, który powstał w szeregach adwokatury.
– Zależy nam na zwiększeniu udziału profesjonalnych pełnomocników w procesach sądowych, dzisiaj bowiem jest on zbyt mały. Ma to negatywny wpływ na jakość postępowania. Dlatego też jesteśmy zainteresowani każdym pomysłem, który może poprawić tę sytuację. Rozważymy propozycję adwokatury, gdy zostanie nam szczegółowo przedstawiona – dodaje wiceminister Kozdroń.

Radcy czekają na szczegóły

Problem stawek na urzędówki dla pełnomocników z urzędu dotyczy także radców prawnych.
– Interesują nas wszelkie działania mogące urealnić stawki. Do propozycji adwokatów będziemy mogli się odnieść po zapoznaniu się ze szczegółami tego projektu – komentuje Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA