fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rolnicy pożyczają, aby inwestować

Bloomberg
W pierwszej połowie 2013 roku wartość rolniczych inwestycji, wspomaganych finansowaniem na drodze leasingu i pożyczek sięgnęła 1,5 mld zł. Była o 6 proc. wyższa niż przed rokiem.
Jak pokazują dane Związku Polskiego Leasingu, rolnicy, aby sfinansować potrzebny im sprzęt, zdecydowanie częściej wybierają pożyczki. Ich udział sięga 76 proc. Reszta przypada na umowy leasingowe.
Niemal jedna piąta zawartych umów pożyczkowych z I półrocza znalazła się w portfelu BZ WBK Leasing. Ich wartość wyniosła wartością 212 mln zł i była o ok. 14 proc. wyższa rok do roku.
- Pożyczka rolnicza to korzystne rozwiązanie dla zarządzających gospodarstwami rolnymi, gdyż nie tylko ułatwia uzyskanie dotacji unijnych, ale też gwarantuje, ważną dla wielu klientów segmentu rolniczego, własność ciągnika, kombajnu lub maszyny rolniczej. Ponadto, choć teoretycznie jej konstrukcja jest zbliżona do bankowych kredytów inwestycyjnych, banki często nie mogą zapewnić takiej elastyczności i szybkiego czasu uzyskania finansowania pożyczki, jakie oferują leasingodawcy we współpracy z dostawcami sprzętu rolniczego – komentuje Szymon Stryjski, dyrektor sprzedaży ds. rynku rolnego w BZ WBK Leasing.
BZ WBK Leasing zwraca uwagę, że rok 2013 to ostatni rok możliwości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Pod koniec roku Rada Ministrów otrzyma do akceptacji projekt PROW na lata 2014-2020. Podstawowe założenia programu są już znane – ma służyć przede wszystkim budowaniu konkurencyjności rolnictwa. Budżet oraz szczegółowy zakres działań w ramach nowego PROW zostanie doprecyzowany po zakończeniu negocjacji projektów rozporządzeń unijnych.
- Inwestycje rolnicze w Polsce mają nadal wielki potencjał. Finansowanie rolnictwa i maszyn przemysłowych należy do kluczowych sektorów działalności BZ WBK Leasing, co potwierdza rosnący co roku udział tych transakcji w liczbie zawieranych umów. Na przełomie 2013  i 2014 roku z pewnością odnotujemy zatrzymanie tendencji wzrostowej, związane  z oczekiwaniem na wprowadzenie PROW 2014-2020, niemniej jednak będzie to tylko, jak zakładamy, faza przejściowa przed kolejnym boomem inwestycyjnym w tym segmencie – mówi  Szymon Stryjski.
BZ WBK Leasing kładzie duży nacisk na jakość oferowanych produktów i świadczonych usług oraz na rzetelność i transparentność we współpracy ze swoimi kontrahentami. Wysoką jakość obsługi potwierdzają wyniki realizowanych systematycznie przez firmę badań satysfakcji klienta.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA