fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Lekarze Bez Granic wycofują się z Somalii

Somalia
youtube
Charytatywna organizacja Lekarze Bez Granic (Medecins Sans Frontieres - MSF), która od 22 lat prowadziła akcje prozdrowotne w Somalii, wycofuje się z tego kraju z powodu "ekstremalnych ataków"
"Grupy zbrojne i cywilni przywódcy coraz wyraźniej akceptują, tolerują, a nawet wspierają napaści i porwania pracowników akcji humanitarnych" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Medecins Sans Frontieres.
Doktor Unni Karunakara, prezes organizacji, przyznał, że jest to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką Lekarze Bez  granic musieli podjąć w ciągu całej swej ponadczterdziestoletniej działalności.
W Somalii MSF realizowało swoje projekty od 1991 roku. W tych latach pracowało tam ponad 1500 wolontariuszy i pracowników organizacji.
Jak podkreśla Unni Karunakara, przez cały ten czas wyjątkowe potrzeby humanitarne Somalii skłaniały pracowników MSF do tolerowania niezwykle wysokiego poziomu ryzyka. Poziom ten jednak przekroczył już akceptowalny poziom i szefostwo Medecins Sans Frontieres podjęło decyzję o wycofaniu wszystkich swoich ludzi  i zamknięcie wszystkich prowadzonych tam programów.
Przez 22 lata swojej obecności w Somalii, MSF dokładnie poznało potrzeby miejscowej ludności. Karunakara podkreśla, że o ile Lekarze Bez Granic są zobowiązani statutem organizacji do zaspokajania tych potrzeb poprzez opiekę medyczną i pomoc humanitarną, o tyle organizacje państwowe kraju, na terenie którego działa MSF, muszą wykazać poprzez swoją działalność gotowość do ułatwiania tej pomocy. Władze Somalii nie podjęły żadnych działań, by osoby, które  niosły pomoc jej obywatelom, miały zapewnione bezpieczeństwo.
- Ostatecznie najwyższą cenę zapłaci znowu ludność cywilna - mówi dr Karunakara. - Większość obywateli tego państwa nie pamięta już Somalii bez wojny. Teraz nie będą mieli dostępu do tej pomocy medycznej, którą przy pomocy wielu organizacji mogliśmy im zapewnić.
Organizacja Medecins Sans Frontieres, utworzona przez francuskich lekarzy w 1971 roku, działała w ponad 80 krajach, szczególnie w krajach Trzeciego Świata i w państwach ogarniętych wojnami. Pracują w niej wolontariusze i stali pracownicy, a finansowana jest przez organizacje non-profit, osoby prywatne, firmy i rządy. W 1999 roku za swoją działalność otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Lekarze Bez Granic wycofują się z Somalii
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA