fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Opiekun nie zwolni się z pracy gdy zamkną żłobek lub szkołę, dostanie zasiłek opiekuńczy

Opiekunowie mogą dostać zasiłek opiekuńczy za opiekę nad dzieckiem, gdy klub malucha zostanie nagle zamknięty. Szef jednak nie usprawiedliwi nieobecności.
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwrócił się do ministra pracy o zmianę przepisów w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Są one niezgodne z ustawą o opiece nad dziećmi do lat trzech (pisaliśmy o tym: „Kłopot z usprawiedliwieniem nieobecności mamy", „Rz" z 6 sierpnia). Zgodnie z ustawą rodzicom, którzy muszą niespodziewanie zająć się dzieckiem do lat ośmiu z powodu choroby niani czy zamknięcia klubu malucha, a tym samym zwolnić na dzień z pracy, przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Za wprowadzeniem udogodnień dla rodziców w ustawie nie poszły zmiany we wspomnianym rozporządzeniu. Wynika z niego, że przełożony może usprawiedliwić nieobecność pracownika tylko z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. W efekcie choć rodzice mają prawo do zasiłku, gdy zachoruje niania, to pracodawcy nie mają podstaw do usprawiedliwienia nieobecności w firmie. Nie honorują oświadczenia o konieczności opieki nad dzieckiem, bo nie pozwala na to rozporządzenie.
Marek Michalak apeluje, aby dopasować przepisy niższej rangi do tych z ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA