fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Komórka dla Kim Dzong Una

AFP
Piotr Kościelniak
Do koreańskich smartfonów zdążyliśmy przywyknąć. Ale ten jest niezwykły. Jest z Korei Północnej.
Aparat nosi nazwę Arirang i działa z systemem Android. Dumni pracownicy fabryki 11 Maja pokazali go swojemu przywódcy, który przyjechał odwiedzić zakłady pracy. Kim Dzong Un pochwalił jakość aparatu fotograficznego w telefonie— informuje BBC. Doradził również, aby kształt i kolor urządzeń odpowiadał gustom użytkowników.
Eksperci wątpią jednak w to, że Arirang jest dziełem inżynierów z Korei Północnej. Prawdopodobnie został wyprodukowany w Chinach, a do fabryki w Korei przewieziony tylko w celu sprawdzenia jakości i ewentualnie opakowania przed rozpoczęciem sprzedaży.
BBC przypomina, że podobnie było z pokazanym wcześniej północnokoreańskim tabletem. W rzeczywistości urządzenia zostały wyprodukowane w Hongkongu.
W Korei Północnej od 2008 roku działa sieć komórkowa. Może być wykorzystywana jedynie do rozmów krajowych. Możliwość dostępu do Internetu została w niej zablokowana, choć wcześniej obcokrajowcy mogli korzystać z transmisji danych. Obywatele kraju nigdy jednak nie mieli dostępu do tej funkcji. Co oznacza, że smartfon z Androidem będzie w niej praktycznie bezużyteczny.
Siecią zarządza administracja państwowa oraz egipski operator Orascom (znany polskim turystom jeżdżącym do Egiptu z sieci mobinil). Koreańska sieć koryolink działa wyłącznie w największych miastach i pokrywa trasy linii kolejowych. Według oficjalnych danych w kwietniu tego roku liczba użytkowników tej sieci przekroczyła 2 mln.
Korzystanie z „obcych" telefonów komórkowych jest surowo zakazane. Wiadomo jednak, że część obywateli tego kraju mieszkająca przy granicach wykorzystuje komórki łączące się z sieciami zagranicznych operatorów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA