fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Dzień Pamięci Starówki

Fotorzepa, Przemek Wierzchowski
Mszą świętą, składaniem kwiatów, zapalaniem zniczy, uroczystością przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki, a także specjalnym widowiskiem zostanie we wtorek uczczony Dzień Pamięci Starówki.
Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób - zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. . Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.
W tym roku, we wtorek, uroczystości rozpoczną się o godz. 15. 30 od złożenia wiązanek w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta w tym m.in. przy pl. Zamkowym 15/17, Rycerskiej 12 (róg Wąski Dunaj),Międzymurzu (okolice Wąskiego Dunaju), Podwalu 25, Kilińskiego 2, Długiej 7, Długiej13/15, Świętojerskiej 4, Przyrynku 2 (róg Kościelnej) i Sanguszki 1. Potem o godz. 17 rozpocznie się msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Głównym punktem uroczystości jest oddanie czci poległym w miejscu wybuchu czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego 3 o godz. 18.30 z udziałem kombatantów, przedstawicieli władz, mieszkańców i stowarzyszeń .
Godzinę później na pl. Zamkowym zacznie się widowisko artystyczne pt. „39/89 Zrozumieć Polskę" w wykonaniu L.U.C. –a czyli Łukasza Rostowskiego.
- Będzie to zapierający dech w piersiach pokaz łączący najważniejsze formy przekazu bezpośredniego obraz i dźwięk. Muzyka filmowa, kameralna, jazzowa i elektroniczna stanie się tłem dla głosów czołowych postaci wydarzeń historii Polski od wybuchu II wojny światowej po upadek komunizmu, pochodzących z nagrań archiwalnych – zaprasza Urszula Majewska, rzecznik dzielnicy Śródmieście.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA