fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Emerytowanego wojskowego nie zwolnią z kosztów

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Jan Bończa-Szabłowski
Sąd administracyjny nie zwolni w całości z kosztów sądowych i nie przyzna prawa pomocy osobie, która utrzymuje się z emerytury wojskowej.
Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpatrzeniu sprawy warszawskiego emeryta.
Mężczyzna postanowił zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie bezczynność Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy - gdyż ten nie zareagował na wniosek o wydanie urzędowego zaświadczenia. Emeryt wraz ze skargą poprosił o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie całkowitym tj. zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu.
Sąd zażądał przedstawienia jego sytuacji majątkowej, złożenie oświadczenia o źródłach pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem oraz wyciągów z rachunków bankowych.
W odpowiedzi mężczyzna wyjaśnił, że nie ma żadnego majątku i nie uzyskuje dochodów. Dodał, że w 2010 roku zmienił nazwisko, a obowiązek ujawnienia dochodów w ogóle go nie dotyczy. Oświadczył również, że osoba, do której sąd skierował żądanie (powołując się na wcześniejsze nazwisko) ma emeryturę wojskową w wysokości ponad tysiąca ośmiuset złotych i akt notarialny na mieszkanie o powierzchni trzydziestu dwóch metrów kwadratowych w Warszawie.
Enigmatycznie podsumował na koniec, że formalnie żadne z dóbr nie jest jego, gdyż nie posiada dokumentu tożsamości swej osoby.
WSA odmówił mężczyźnie przyznania prawa pomocy, gdyż jego zdaniem nie wykazał on szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Sąd uznał, że kwota z emerytury wystarcza na bieżące życie oraz na poniesienie pełnych kosztów postępowania. WSA wyraził pogląd, że choć nie można uznać, że mężczyzna jest zamożny, to nieuzasadnionym byłoby uznać go również za ubogiego, który z trudem zaspokaja podstawowe potrzeby życiowe. Zdaniem sądu emeryt ma zaspokojone potrzeby mieszkaniowe i nie ma nikogo na utrzymaniu (IV SAB/Wa 82/12).
Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który 1 sierpnia 2013 roku oddalił zażalenie na postanowienie WSA.
Zdaniem sądu stały dochód miesięczny w postaci emerytury wojskowej, przy racjonalnym gospodarowaniu pozwala na poniesienie kosztów sądowych. NSA dodał, że przyznanie zwolnienia od kosztów całkowitych jest możliwe tylko wówczas, gdy strona nie jest w stanie ponieść nawet minimum kosztów, natomiast okoliczności przedstawione w sprawie nie dawały podstaw do ustanowienia prawa pomocy (II OZ 639/13).
Sąd nie poruszył aspektu niezgodności danych osobowych skarżącego i nie kwestionował tożsamości podmiotowej postępowania.
Orzeczenie jest prawomocne.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA