fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rośnie wydobycie diamentow

Iwona Trusewicz
Koncern Alrosa z Jakucji zwiększył wydobycie diamentów w pierwszym półroczu o 5 procent
Jeden z największych na świecie diamentowych koncernów (25 proc. globalnego rynku), podał wyniki za drugi kwartał i pierwsze półrocze. Wydobycie kamieni za sześć miesięcy wzrosło do 17,1 mln karatów (+5 proc.), rok do roku.
Przy czym w drugim kwartale wydobycie zwiększyło się aż o 16 proc. To efekt wprowadzenia do eksploatacji nowej kopalni Ajchał. Jakuckie diamenty wydobywane są niespotykanym na świecie sposobem. Są to tzw. trubki (trąbki) - gigantyczne leje odkrywkowe, w których z głębokości nawet pół kilometra, ciężarówki wywożą rudę.
Rok temu koncern przyjął nową strategię rozwoju do 2021 r. Obroty mają wzrosnąć prawie trzy razy do 12 mld dol. choć wydobycie diamentów z syberyjskich złóż tylko o 20 proc. do 38-41 mln karatów. Rosjanie zakładają bowiem, że w tym czasie znacznie podniosą się ceny kamieni na światowym rynku. Także popyt na diamenty i brylanty ma do 2021 r być wyższy o 38 proc.
Alrosa zamierza wydać w ciągu 10 lat  na poszukiwania i nowe wydobycie ok. 235 mld rubli (7,5 mld dol.). Większość zostanie wydana na budowę nowych kopalń w Jakucji.
Alrosa jest drugim największym dostarczycielem diamentów i brylantów na rynki świata, głównie USA, Indii i Izraela. Lider - brytyjski De Beers ma ok. 40 proc. i wydobywa kamienie głównie w RPA i Botswanie.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA