fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG 20 na starcie tracił 0,17 proc.

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Warszawski parkiet na początku nowego tygodnia symbolicznie tracił na wartości. Inne rynki europejskie również zachowywały się stabilnie.
Kolejny wakacyjny tydzień zaczął się neutralnie. Kupowaniu akcji sprzyjała piątkowa zwyżka za oceanem gdzie dzięki imponującemu finiszowi indeks S&P 500 wykonał kolejny krok przybliżający go do podjęcia próby pobicie historycznego maksimum. Pozytywnie na nastroje rynkowe wpływały też poniedziałkowe zwyżki na giełdzie w Szanghaju (parkiet w Tokio dzisiaj świętował), która zyskała ponad 0,8 proc. mimo rozczarowujących, zdaniem niektórych, informacji makroekonomicznych. Okazało się, że chińskie PKB w II kwartale było o 1,7 proc. wyższe niż rok wcześniej podczas gdy prognozy zakładały 1,8-proc. zmianę. Zwyżka w skali roku sięgnęła jednak, tak jak oczekiwano, 7,5 proc. Czerwcowa produkcja przemysłowa była o 8,9 proc. większa (analitycy spodziewali się 9,1 proc.) a sprzedaż detaliczna w poprzednim miesiącu wzrosła o 13,1 proc. rok do roku wobec zakładanych 12,9 proc.
Cieniem na notowaniach w Europie mogła z kolei przełożyć się piątkowa decyzja agencji ratingowej Fitch, która ścięła notę Francji z najwyższego poziomu AAA do AA+ (z perspektywą stabilną). Pretekstem do podjęcia takiej decyzji jest niepewnością, co do szans wzrostu francuskiej gospodarki co może negatywnie rzutować na budżet państwa.
Decyzja Fitch, jak się okazało w poniedziałek rano, miała umiarkowane znaczenie dla inwestorów zachodnioeuropejskich. Giełda paryska zyskiwała na otwarciu blisko 0,4 proc. proc., giełda londyńska rosła o 0,2 proc. a frankfurcka zwyżkowała o 0,3 proc.
W Warszawie po piątkowych solidnych zwyżkach zapał inwestorów do nabywania akcji nieco osłabł. WIG 20 na otwarciu spadł tuż poniżej poziomu 2300 pkt. Zaczął na wysokości 2298,88 pkt. co oznaczało 0,17-proc. przecenę. W pierwszej minucie z grona ekstraklasy najgorzej prezentowały się JSW (przecena o 1,2 proc.) i PGNiG (0,8 proc.). Liderami zwyżek były z kolei Bogdanka (wzrost o 2,1 proc.) i mocno przecenione w piątek GTC (1,3 proc.). Z mniejszych firm pozytywnie prezentował się, drożejący o przeszło 4 proc., Cormay. Tyle samo, ale na minusie, było Polimex-Mostostal, który tracił bo jego spółka zależna Elektra złożyła wniosek o upadłość likwidacyjną.
W kolejnych godzinach notowań wpływ na notowania będą miały informacje makroekonomiczne zza oceanu, przede wszystkim publikowane o 14.30 dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej. Analitycy liczą, że będzie o 0,8 proc. wyższa niż w maju.
Na rynku walutowym nowy tydzień zaczął się od lekkiego (o 0,1 proc. do 4,2865 zł) umocnienia złotego wobec euro i nieco większego wobec szwajcarskiego franka (o 0,3 proc. do 3,4630 zł). Dolar rósł o 0,1 proc. do 3,2850 zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA