fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WG20 na otwarciu sesji 12 lipca w górę o 0,03 proc.

Bloomberg
WIG20 rozpoczął ostatnią przed weekendem sesję na 0,03-proc. plusie. Po 1,5-proc. wzroście w czwartek indeks największych i najbardziej płynnych spółek warszawskiego parkietu w piątek rano wyhamowuje.
Wzrosty przeważają również na innych europejskich parkietach. Francuski CAC40 zyskuje rano 0,1 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,5 proc., a brytyjski FTSE250 o 0,2 proc. Kilkadziesiąt minut po rozpoczęciu notowań WIG20 zyskuje zaś już 0,6 proc.
Wszystko za sprawą środowej konferencji prasowej szefa Fed Bena Bernanke, w trakcie której zapowiedział on że ograniczanie skupu obligacji nie musi rozpocząć się już niebawem. To dodało otuchy inwestorom na wszystkich rynkach. Wszelkie sugestie, że już jesienią Fed może zacząć wycofywać się z luźnej polityki monetarnej wywoływały bowiem spadki na światowych giełdach.
Rekordowe poziomy notowały wczoraj indeksy Wall Street - na zamknięciu notowań S&P500 zyskiwał 1,4 proc. Nasdaq100 zakończył czwartek na 2-proc. plusie, a Dow Jones rósł o 1,1 proc. Mieszane nastroje panowały za to dzisiaj w Azji. Traciły giełdy w Szanghaju i Hongkongu (kilkanaście minut przed startem notowań w Warszawie SSE Composite spadał o 1,6 proc., a Hang Seng o 0,8 proc.) oraz w Seulu (Kospi zniżkował o 0,4 proc.). Na plusie dzień zakończyła za to giełda tokijska – Nikkei225 zyskał 0,2 proc.
Nad ranem polskiego czasu opublikowane zostały dane dotyczące japońskiej produkcji przemysłowej w maju. W porównaniu z kwietniem wzrosła ona o 1,9 proc., choć spodziewano się zwyżki o 2 proc. W ujęciu rok do roku produkcja spadła zaś o 1 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami analityków. Inwestorzy z zainteresowaniem czekać będą dziś na majowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro oraz lipcowy indeks Uniwersytetu Michigan. Eksperci oczekują, że produkcja w Eurolandzie spadła o 0,2 proc. w porównaniu z kwietniem i o 1,1 proc. w porównaniu z majem minionego roku. Poziom indeksu, który pozwala na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów, szacują zaś na 85 pkt (w czerwcu wyniósł 84,1 pkt).
Dziś przypada pierwszy dzień notowań bez dywidendy akcji spółek Amica i Orbis. Pierwsza firma wypłaci akcjonariuszom po 4,58 zł na akcję, a druga po 1,4 zł na papier. Także na piątek przypada dzień wypłaty dywidendy w wypadku kilku firm. Akcjonariusze Opteam otrzymają po 0,08 zł na papier. Pragma Inkaso przekaże swoim udziałowcom po 1,09 zł na akcję, a Ulma Construccion po 2 zł. Dziś ruszają ponadto zapisy w wezwaniu na akcje Elkopu ogłoszonym przez DAMF Invest. Wzywający płaci po 0,16 zł (na zamknięciu czwartkowej sesji papiery zostały wycenione na 0,16 zł). Wezwaniem objętych jest 36,04 mln papierów, czyli 34,01 proc. kapitału firmy ze stajni Mariusza Patrowicza. Wzywający chce osiągnąć 100-proc. udział w kapitale Elkopu. W planach nie ma jednak wycofania spółki z obrotu na warszawskim parkiecie. Zapisy potrwają do 12 sierpnia.
Przed sesją na Wall Street wyniki za II kwartał opublikują JPMorgan Chase & Co. oraz Wells Fargo & Company.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA