fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Szwajcarski UBS liderem rankingu firm wealth management

Bloomberg
Szwajcarski gigant bankowy UBS, który ogranicza skalę działania w bankowości inwestycyjnej, zdystansował Bank of America i jest największą na świecie instytucją zarządzającą majątkiem (wealth management) klientów. Taki obraz sytuacji przynosi najnowszy ranking opracowywany przez londyńską firmę Scorpio Partnership. Pod lupę wzięła ona ponad 200 firm.
W ubiegłym roku UBS zwiększył  aktywa powierzone mu przez klientów o 9,7 proc. do 1,7 biliona dolarów. Skorzystał zwłaszcza na klientach inwestujących na rynkach wschodzących.  Bank of America zanotował wzrost o 5,9 proc. do 1,67 biliona dolarów.
Aktywa firm wealth management w skali globalnej w minionym roku zwiększyły się o 8,7 proc. do 18,5 biliona dolarów. Nowe fundusze zwiększyły się  o 24 proc. Standard&Poor's500, indeks szerokiego amerykańskiego rynku zyskał w 2012 r. 13 proc., zaś MSCI Emerging Markets Index wzrósł o 15 proc.
- Ten mocny wzrost oznacza odwrócenie trendu w bankowości prywatnej, która od czasu kryzysu finansowego  miała problemy z pozyskaniem wystarczającej liczby aktywów nowych klientów - oceniają analitycy firmy Scorpio Partnership.
Trzecią pozycję w rankingu zajmuje kalifornijski bank Wells Fargo, ulubieniec Warrena Buffetta, legendarnego inwestora giełdowego, a na czwartym miejscu znalazł się nowojorski Morgan Stanley.
Czołowa 20 firm wealth management w ubiegłym roku zwiększyła aktywa o 11 proc. i kontroluje 76 proc. aktywów branży bankowości prywatnej. Jednak tempo wzrostu zysków w minionym roku zmalało z powodu rosnących kosztów operacyjnych, wskazuje Scorpio Partnership. Zyski w 2012 r. przeciętnie zwiększyły się o 9,8 proc. wobec 12,3 proc. w 2011 r., kiedy zanotowano dołek jeśli chodzi o napływ nowych pieniędzy.
Po raz pierwszy od 2010 r. do czołowej 20 wrócił hiszpański Santander, który o 66 proc. zwiększył aktywa w pionie bankowości prywatnej po wykupieniu udziałów akcjonariuszy mniejszościowych Banco Espanol de Credito w którego grupie jest Banif zajmujący się zarządzaniem majątkiem.
W tym roku w rankingu może awansować Julius Baer Group , który zgodził się kupić  biznes wealth management Bank of America poza Stanami Zjednoczonymi.  To może zwiększyć jego aktywa o 74 miliardy dolarów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA