fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Stopy w dół

Bloomberg
Rada Polityki Pieniężnej znów obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Główna stopa NBP wynosi teraz 2,5 proc.
To ósme cięcie stóp odkąd RPP rozpoczęła cyklu luzowania polityki pieniężnej w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory Rada zrobiła sobie przerwę tylko raz – w kwietniu.
Dzisiejsza decyzja była spodziewana przez rynek. Stopy procentowe od jutra będą na najniższym w historii poziomie. Teraz wszyscy zastanawiają się, czy to już ostatnie cięcie.
Wskazówki co do dalszych kroków Rady mogą pojawić się na konferencji prasowej o godz. 16. Wtedy poznamy też najważniejsze prognozy NBP inflacji i wzrostu gospodarczego, zawarte w najnowszej projekcji inflacyjnej.
- Wciąż widoczne w gospodarce spowolnienie, istotne odchylenie wskaźnika inflacji od dolnej granicy celu NBP oraz najnowsza projekcja PKB i inflacji były zapewne czynnikami, które skłoniły RPP do ponownego cięcia kosztu pieniądza w Polsce. Naszym zdaniem dzisiejsza obniżka stóp była ostatnią w tym cyklu – mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Podjęta dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest korzystna dla posiadaczy kredytów hipotecznych wyrażonych w polskim złotym. Każda zmiana stóp procentowych dokonywana przez polski bank centralny wpływa bezpośrednio na kształtowanie się rynkowej stopy procentowej WIBOR, na której  opiera się oprocentowanie kredytów zaciąganych w bankach.
- Zakładając, że kolejna obniżka wpłynie na wartość WIBOR-u 3M i spadnie on do wartości 2,6 proc., rata modelowego kredytu na 30 lat, na 300 tys. zł, zaciągniętego w styczniu 2009 r. z marżą 2,3 proc. wyniesie 1623,52 zł. Oznacza to, że posiadacz takiego zobowiązania będzie płacił co miesiąc prawie 409 zł mniej, w porównaniu z październikiem 2012 roku – wyliczają analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl.
Obniżka stóp procentowych jest natomiast złą informacją dla oszczędzających. W krótkim czasie można się spodziewać dalszego spadku średniego oprocentowania lokat bankowych. Jak liczy Comperia, w październiku 2012 roku, czyli przed pierwszą obniżką stóp, parametr ten dla półrocznych depozytów na 5 tys. zł wynosił 4,48 proc. Obecnie przyjmuje wartość 2,51 proc. Wciąż jednak oprocentowanie kilku ofert lokat znacząco przewyższa wskaźnik inflacji CPI. Wybierając najlepsze oferty lokat jesteśmy w stanie uzyskać realną stopę zwrotu rzędu 2-3 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA