fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ryanair wyprzedził LOT

Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak
W pierwszym kwartale roku tania irlandzka linia lotnicza przewiozła po raz pierwszy więcej pasażerów niż PLL LOT, stając się liderem na polskim niebie
Jak wynika z analizy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, to właśnie Ryanair obsłużył w pierwszych trzech miesiącach roku najwięcej pasażerów na polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu regularnym.Irlandzka linia przewiozła 1 mln 220 tys. 212 pasażerów, a jej udział w rynku wzrósł do 28,11 proc.Ryanair wykonał olbrzymi skok o blisko 400 tys. pasażerów wobec analogicznego okresu rok wcześniej. Sporą zasługą jest zapewne operowanie z warszawskiego lotniska Chopina, po tym jak zamknięto lotnisko w Modlinie.
Tym samym LOT, z którego usług skorzystało 1 mln 215 tys. 204 klientów został zepchnięty na drugie miejsce z udziałem 28 proc.Narodowy przewoźnik minimalnie poprawił o kilka tysięcy swój zeszłoroczny wynik.
Na miejscu trzecim z 19,51 proc. udziałem w rynku znalazł się Wizz Air. Z węgierskim przewoźnikiem poleciało 846 tys. 740 pasażerów. Kolejne miejsca zajmują Lufthansa (7,17 proc.), EasyJet (2,31 proc.), Air France (1,73 proc.) i Norwegian (1,63 proc.) Pełne zestawienie poniżej.
 
 
Najchętniej wybieranymi przez pasażerów w tym czasie krajami były Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia, Włochy, Irlandia, Francja.
Z danych ULC wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy polskie lotniska obsłużyły w sumie ponad 4 mln 627 tys. osób podróżujących rejsami krajowymi i międzynarodowymi regularnymi i czarterowymi. Najwięcej osób skorzystało z warszawskiego lotniska Chopina - ponad 2 mln 106 tys. pasażerów. W ub.r. w analogicznym czasie było to ok. 1 mln 888 tys. Na drugim miejscu znalazło się lotnisko w podkrakowskich Balicach - ponad 665 tys. osób, w ub.r. było to ok. 641 tys. Dalej uplasował się Międzynarodowy Port Lotniczy Pyrzowice w Katowicach - ponad 408 tys. osób, w ub.r. lotnisko obsłużyło ok. 429 tys. pasażerów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA