fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Pod żaglami na badania europejskiej Arktyki

Żaglowiec „Oceania” wyruszył w rejs naukowy na Morze Norweskie, Barentsa, Grenlandzkie i do fiordów zachodniego Spitsbergenu.
Trójmasztowiec długości 49 m należy do Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
Program ponaddwumiesięcznej wyprawy – jest to już 27. ekspedycja – przewiduje pomiary hydrologiczne, meteorologiczne oraz stężenia aerozoli w powietrzu. Naukowcy pobiorą próbki wody i osadów dennych, które posłużą do badań biochemicznych i genetycznych. W trakcie całego rejsu mierzona będzie zawartość planktonu w wodzie.
„Oceania" przebywa rocznie do 250 dni w morzu. Obecny rejs odbywa się w ramach programu AREX obejmującego  badania morza w Arktyce.
W rejsie oprócz profesjonalnej załogi weźmie udział łącznie 50 badaczy. Na żaglowcu jest miejsce dla 28 osób. W skład zespołu  wchodzą naukowcy z Instytutu Oceanologii, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej.
Po wypłynięciu z Gdańska „Oceania" zawinie do Tromso w północnej Norwegii. Po miesiącu żaglowiec zawinie do Longyearbyen w archipelagu Svalbard. Tam nastąpi wymiana części ekipy naukowej i rozpocznie się etap fiordowy rejsu, podczas którego będą prowadzone badania ekologiczne i fizyczne interakcji zachodzących między atmosferą, morzem i lodowcami.
Powrót do Polski przewidziany jest na 23 sierpnia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA