fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Katowiccy adwokaci negatywnie o legalizacji tzw. uboju rytualnego

Śląscy adwokaci wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec podejmowanej obecnie inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do legalizacji w Polsce tzw. uboju rytualnego.
Polskie prawodawstwo stanowi, że zwierzę jako istota żyjącą, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Art. 34 obowiązującej dotychczas ustawy o ochronie zwierząt  z 21 sierpnia 1997 r. zezwala na ubój zwierząt, jedynie po uprzednim pozbawieniu świadomości, przy zapewnieniu humanitarnego traktowania.
- W oczywistej sprzeczności z przyznaną zwierzętom ochroną prawną, pozostaje tzw. ubój rytualny, podczas którego zwierzę jest pozbawiane życia bez uprzedniego ogłuszenia, co naraża je na dodatkowe, bezsensowne przedśmiertne cierpienie - stwierdzają adwokaci Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach w uchwale podjętej 20 czerwca br.
Wcześniejsza próba dopuszczenia uboju rytualnego na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa  z 2004 r. została skutecznie zakwestionowana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2012 r., wydanym po rozpoznaniu wniosku Prokuratora Generalnego przy wsparciu fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz ochrony praw zwierząt oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego .
Zdaniem śląskich adwokatów, forsowana obecnie przez rząd zmiana legislacyjna, dążąca do przywrócenia uboju rytualnego, nie da się pogodzić z ugruntowaną w polskim prawodawstwie ideą  humanitaryzmu i ukształtowanym w jej duchu ustawowym nakazem humanitarnego traktowania zwierząt.
Źródło: Okregowa Rada Adwokacka w Katowicach
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA