fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Najstarszy zwój Tory odkryto w Bolonii

AFP
Najstarszy zwój Tory, z XII wieku, odkryto w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. W XIX wieku skatalogowano go błędnie i przypisano mu siedemnastowieczne pochodzenie
Odnaleziony zwój nie jest najstarszy na świecie - egzemplarze Tory z Petersburga i Aleppo są starsze o 200 lat, ale ten z Bolonii jest najstarszym kompletnym zwojem pięcioksiągu Mojżesza - twierdzi Mauro Perani, profesor języka hebrajskiego z uniwersytetu bolońskiego.
Dwukrotne badania za pomocą promieniotwórczego izotopu węgla C14 potwierdziły, że cenny zwój pochodzi z lat 1155-1225. Przeprowadził jeUniwersytet Salento we Włoszech i laboratorium uniwersytetu w Illinois.
Zwój ma 36 metrów długości i 64 cm wysokości. Zapisy takich  zwojów Tory używane są w synagogach w szabat i inne święta. Niewiele takich zwojów przetrwało, powinny być one przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach w synagogach.
Profesor Perani powiedział, że natknął się na cenny zwój w lutym tego roku, kiedy aktualizował katalog biblioteki uniwersytetu w Bolonii. Od razu zorientował się, że zwój został błędnie datowany w 1889 roku. Wówczas ostatni naukowiec, który aktualizował katalog, Leonello Modona, opisał litery w zwoju jako pismo w stylu włoskim, niezdarne, "z dziwnymi i niezwykłymi dodatkami"
To te właśnie znaki, których zgodnie z kodyfikacją Mojżesza Majmonidesa nie można było używać w kopiach sporządzanych po XII w. świadczą o wieku zwoju.
Nie wiadomo jeszcze, dlaczego zabytek znajduje się właśnie w Bolonii. Odkrycie potwierdza związki, jakie łączą ten tekst z tym miastem. W wymowie hebrajskiej „Bolonia" znaczy: „to tam mieszka Pan".
Odkrycie wywołało ogromne poruszenie w świecie naukowców. Stephen Phann, prezydent Uniwersytetu Ziemi Świętej w Jerozolimie uważa, że jeśli potwierdzi się pochodzenie zwoju, będzie to cenne i ważne odkrycie. - Nie mamy wielu oryginałów z tego okresu - powiedział.
Najstarszy pełny zwój Tory odnaleziony w Bolonii
Źródło: www.japantimes.co.jp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA