fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Korekta zniechęca do funduszy akcyjnych

Silniejsze spadki, które rozpoczęły się na giełdzie w połowie marca, wywołały odpływ środków z funduszy akcji polskich - piszą Analizy Online
Od początku roku do połowy kwietnia trwała korekta na GPW. Przez ten czas indeks szerokiego rynku WIG stracił 9,1 proc. Jednak dopiero silniejsze spadki, które rozpoczęły się w połowie marca, wywołały odpływ środków z funduszy akcji polskich. Tym samym kwiecień, po 5 z rzędu miesiącach napływu środków, był pierwszym w którym ten segment produktów wykazał ujemny bilans sprzedaży.
Ostatni raz z tak niskim saldem wpłat i wypłat mieliśmy do czynienia w okolicach połowy minionego roku. W tamtym czasie niechęć klientów była spowodowana silnymi spadkami na światowych giełdach, które z kolei były konsekwencją problemów państw strefy euro z nadmiernym zadłużeniem.
 
 
W kwietniu 2013 r. najwięcej środków wycofano z grupy funduszy akcji polskich uniwersalnych (-172 mln zł). W tym przypadku największy odpływ (-45 mln zł) odnotował fundusz Noble Fund Akcji (Noble Funds FIO). Natomiast w przypadku rozwiązań akcji polskich małych i średnich spółek bilans sprzedaży wyniósł -70 mln zł, przy czym blisko połowa tej kwoty przypadła na fundusz Aviva Investors Małych Spółek (Aviva Investors FIO). Saldo wpłat i wypłat w przypadku pojedynczych funduszy akcji polskich pokazuje, że klienci raczej nie dokonywali gwałtownych ruchów. Ostatecznie ujemny bilans sprzedaży odnotowała jedna trzecia z nich.
Biorąc pod uwagę, że od końcówki kwietnia obserwujemy wyraźną poprawę na rynku akcji, w maju raczej nie należy spodziewać sie równie słabych wyników sprzedażowych co w kwietniu.
Źródło: Analizy Online
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA