fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Jagielloński znowu górą

Artur Grabek
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Dominują dwa ośrodki akademickie: Kraków i Warszawa, ale niezwykle ważną rolę odgrywają też małe szkoły wyższe.
Najlepsi trzymają się mocno. Czołówka Rankingu Szkół Wyższych 2013 Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy" oraz „Rzeczpospolitej" utrzymała pozycje sprzed roku.
Ranking uczelni akademickich drugi raz z rzędu wygrał Uniwersytet Jagielloński. Tuż za nim uplasował się Uniwersytet Warszawski. Trzeci, z większą już stratą, jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a czwarta – Politechnika Warszawska.
Środowisko akademickie doceniło prestiż krakowskiej uczelni, jego pracownicy naukowi są liderami publikacji naukowych, to także uczelnia o najwyższej efektywności naukowej. Dzięki temu Uniwersytet Jagielloński pokonał odwiecznego rywala z Warszawy, choć zaledwie o 0,08 pkt. Uniwersytet Warszawski najwyżej oceniony został za potencjał naukowy.
Znaczący awans odnotował Gdański Uniwersytet Medyczny (podskoczył z 18. lokaty na 12.), największy spadek w czołówce odnotowała zaś Politechnika Łódzka (z 8. na 13. miejsce).

Łowią za granicą

W rankingu niepublicznych uczelni magisterskich ponownie niekwestionowanym liderem jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wyróżnia ją m.in. wysoki stopień tzw. umiędzynarodowienia.
– Mamy w tej chwili ponad 1000 studentów ze świata, z 56 krajów – mówi prof. Witold T. Bielecki, rektor ALK.
Można odnieść wrażenie, że pomiędzy ALK a kolejnymi uczelniami niepublicznymi istnieje przepaść. Zdobywca drugiego miejsca – Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie – zgromadził niespełna dwie trzecie punktów przyznanych „Koźmińskiemu".
Największy skok w tym rankingu odnotowała Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu – z 59. miejsca na 17.
W zestawieniu uczelni ekonomicznych na pozycję lidera powróciła za to po roku Szkoła Główna Handlowa, która wyprzedziła Akademię Koźmińskiego.
Najwyższym prestiżem wśród pracodawców cieszy się dyplom Politechniki Warszawskiej. Uczelnia ta jest uznawana przez środowisko akademickie za najlepszą uczelnię techniczną. W tej kategorii na pozycję wicelidera awansowała Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, która wyprzedziła Politechnikę Wrocławską. Z kolei uczelnia techniczna ze stolicy Dolnego Śląska została uznana za lidera innowacyjności.
Od kilku lat właśnie te uczelnie odnotowują duże ożywienie. Coraz więcej młodych ludzi chce studiować na kierunkach ścisłych, chętnie wybierają też tzw. kierunki zamawiane, które dostają ekstrapieniądze od państwa. Kandydaci są przekonani, że po ukończeniu politechniki szybko znajdą pracę.
Najlepszą uczelnią pedagogiczną jest Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, medyczną – Collegium Medicum UJ, a rolniczą – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Najlepsza Akademia Wychowania Fizycznego usytuowana jest we Wrocławiu. Kapituła rankingu uznała za „Kuźnię Kadr 2013" Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Ranking Szkół Wyższych 2013. Zobacz relację z gali

Praca? W samorządzie

W rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych od kilku lat bezkonkurencyjna jest kaliska PWSZ im. prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Z kolei w rankingu niepublicznych uczelni licencjackich pierwsze miejsce zajęła Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. J. Zamoyskiego w Zamościu. Zdaniem prof. Marka Rockiego, przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej, rola małych regionalnych uczelni powoli wzrasta i są one ważnymi miejscami na akademickiej mapie Polski.
– Nasi studenci wywodzą się w zdecydowanej większości z regionu Zamojszczyzny. W większej mierze są to raczej kandydaci z okolicznych miast i miasteczek niż z samego Zamościa, który w batalii o tytuł miasta akademickiego przegrywa, niestety, w konkurencji z pobliskim Lublinem – mówi Ewa Lipczyńska, kanclerz zamojskiej uczelni.
Zwraca uwagę, że najczęściej absolwenci znajdują pracę w instytucjach samorządowych, a także służbach mundurowych. – Mamy nadzieję na zainteresowanie naszą ofertą młodzieży zza wschodniej granicy. Z pierwszych spotkań wynika, że dużym powodzeniem wśród kandydatów zza Buga cieszyłyby się studia ekonomiczne. Studia w Polsce są atrakcyjne dla młodzieży ukraińskiej głównie z uwagi na koszty kształcenia w Polsce, które są zbliżone, a nierzadko nawet niższe od kosztów nauki na studiach w ich kraju macierzystym – dodaje Ewa Lipczyńska.

40 grup kierunków

Po raz pierwszy kapituła oceniła też 40 najpopularniejszych kierunków na polskich uczelniach, sprawdzając, gdzie najlepiej wykłada się np. językoznawstwo, a gdzie psychologię, energetykę czy kierunki muzyczne. Tu po wynikach widać, że mamy dwa silne ośrodki akademickie – Warszawę i Kraków. W nich zaś dominują trzy uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Jagielloński.
Wyniki z pełnymi tabelami i opisem metodologii – na www.rp.pl/uczelnie2013
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA