fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Szwajcarzy mogą zrezygnować z tajemnicy bankowej

Szwajcaria
Bloomberg
Zrzeszenie Bankierów Szwajcarskich SBA odstąpiło od stanowczego sprzeciwu w sprawie dzielenia się informacjami o danych swych klientowi z władzami podatkowymi innych krajów
Zasada tajemnicy bankowej obowiązująca w Szwajcarii znalazła się w ogniu  krytyki i ataków ze strony USA, Francji i Niemiec od czasu kryzysu finansowego. Szwajcaria zgodziła sie w 2009 r. udzielać więcej informacji zagranicznym organom podatkowym  ścigającym oszustwa podatkowe, ale tylko na ich prośbę, stanowczo i konsekwentnie odrzucała możliwość automatycznej wymiany danych.
Szef SBA, Patrick Odier powiedział teraz dziennikowi "Aargauer Zeitung", że zmiana stanowiska przez jego organizację wynik w dużej mierze  z odrzucenia w grudniu przez Niemcy umowy ze szwajcarskimi bankami, że będą opodatkowywać  swych klientów  bez ujawniania ich personaliów. Niemiecki minister finansów stwierdził podczas ostatniego weekendu, że nie widzi szans renegocjacji nieudanej umowy podatkowej ze Szwajcarią.
Odier, także partner genewskiego banku Lombard Odier, dodał, że jest czystym przypadkiem, iż Luksemburg i Austria zgodziły się w kwietniu informować o cudzoziemcach mających konta bankowe, co zwiększyło presją na Szwajcarię, by zrobiła to samo.
- Dostosowaliśmy nasze stanowisko w I kwartale po licznych rozmowach z przedstawicielami banków i doszliśmy do wniosku pod koniec marca, że nie powinniśmy tak kategorycznie odrzucać automatycznej wymiany informacji - powiedział, ale zastrzegł, że powinno to obowiązywać w  skali całego świata.
Odier dodał, że Szwajcaria byłaby gotowa omówić z Unią Europejską automatyczną wymianę informacji, jeśli Unia pomogłaby w rozwiązaniu problemu istniejących nie opodatkowanych aktywów w bankach szwajcarskich drogą amnestii czy innymi sposobami. - Jesteśmy otwarci na rozmowy, o ile znajdziemy  z Unią rozwiązanie, które  będzie dotyczyć przeszłości i ułatwi dostęp rynkowy - dodał.
Odier wyraził też nadzieję na zawarcie szybko umowy kończącej spór Szwajcarii z USA o banki, oskarżane o pomaganie bogatym Amerykanom w unikaniu płacenia podatków. Jego zdaniem, pracowników tych banków należy ochronić przed oskarżeniami w każdej umowie.
W kwietniu pojawiły się informacje, że rządy obu krajów szukają możliwego rozwiązania sporu podatkowego.
Minister finansów Eveline Widmer-Schlumpf zasygnalizowała podobna gotowość przedyskutowania sprawy automatycznej wymiany informacji, ale szwajcarski rząd koalicyjny jest nadal podzielony w tej kwestii.
Grupa 20 krajów rozwiniętych gospodarczo i wschodzących rynków poparła w kwietniu zasadę automatycznej wymiany informacji, nazywając ja oczekiwaną nową normą, która pomoże rządom  we wzajemnej walce z transgranicznymi oszustwami podatkowymi.
Kwestia podatków dominowała w ostatnich tygodniach w europejskich nagłówkach po przyznaniu się francuskiego ministra ds.budżetu, Jerome Cahuzaca i szefa klubu Bayern Monachium, Uli Hoenessa, ze posiadali tajne konta w Szwajacarii.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA