Odkrycia tego rodzaju wciąż należą do rzadkości. Tym razem archeolodzy natrafili w miejscowości Angouleme na płaski kamień, piaskowiec z wyrytymi na niej zwierzętami. Ryty znajdują się po obu stronach kamienia. Okaz ten powstawał około 14 000 lat temu. Widnieją na nim zwierzęta roślinożerne, konie, tur i inne nieokreślone. Sylwetki zwierząt są przemieszane, powstawały w różnym czasie, nakładają się jedne na drugie. Zachowały się precyzyjnie, delikatnie wykonane kreski imitujące owłosienie, sierść. Nogi i kopyta oddane są realistycznie.
Odkrycia dokonali badacze z Inrap – Institut National de Recherches Archeologiques Preventives. Wykopaliska prowadzono w rejonie dworca kolejowego. Na stanowisku tym wydobyto także około 200 000 krzemiennych odłupków obrobionych ludzką ręka oraz około 400 krzemiennych grotów.
Piaskowiec powstał w społeczności nomadów trudniących się łowiectwem i zbieractwem. Ludzie ci żyli w przejściowym okresie klimatycznym, pod koniec epoki lodowej, gdy lodowce zaczynały już topnieć, co wpływało na ekosystemy i zakłócało ich tryb życia.