fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koniec z finansowaniem in vitro

123RF
Samorządy nie będą komercjalizować zoz a spółki szpitalne działać dla zysku. Koniec też z finansowaniem in vitro.

Zahamowanie niekontrolowanej prywatyzacji szpitali i likwidacja NFZ – to jedne z głównych planów zmian w systemie ochrony zdrowia, jakie zapowiedział na najbliższe cztery lata minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. W resorcie już trwają prace nad projektem ustawy umożliwiającej dostęp do bezpłatnych farmaceutyków seniorom. Ma powstać dla nich odrębna lista leków refundowanych. Minister zaznaczył, że zmiany czekają też ustawę refundacyjną. Potwierdził budżetowe finansowanie systemu ochrony zdrowia. – Tak jest w Szwecji, Finlandii, we Włoszech. Chcemy zrealizować konstytucyjną zasadę korzystania z publicznego leczenia wszystkich obywateli, bez względu na status ubezpieczeniowy – mówił. Może to oznaczać, że nowy rząd zlikwiduje eWUŚ, czyli system do weryfikowania ubezpieczenia zdrowotnego pacjentów.

Minister mówił, że zmiany w systemie płacenia za leczenie nie podniosą składki zdrowotnej. Dodatkowe pieniądze będą pochodziły z budżetu państwa. Nowelizacja czeka też, autoryzowaną przez rząd PO, ustawę o działalności leczniczej. – Zamierzamy zatrzymać komercjalizację zoz. Spółki szpitalne będą działać non profit – zaznaczył Radziwiłł. Zapowiedział, że planuje przygotować ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej. Dzięki niej lekarz rodzinny ma stać się koordynatorem całego leczenia. By zaradzić brakom lekarzy, rząd chce zwiększyć limity przyjęć na studia lekarskie.

Minister zdrowia mówił również w Sejmie, że in vitro będzie finansowane tylko do połowy przyszłego roku czyli do momentu aż zakończy się rządowy program. Potem już nie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA