fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Pomyłka przy pakowaniu leków. Pacjenci powinni zwrócić do aptek Furosemidum i Nasen

Adobe Stock
Z powodu pomyłki przy pakowaniu Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał wycofanie z poziomu pacjenta serii dwóch leków: na nadciśnienie i nasennego. Ich zamienne zażycie może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów.

Chodzi o Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności 03.2023 oraz Nasen (Zolpidemi tartras), tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności 03.2023 (w obu przypadkach podmiotem odpowiedzialnym jest Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie). Pierwszy z produktów leczniczych jest stosowany m.in. przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, drugi jest lekiem nasennym i uspakajającym.

W zakwestionowanych seriach stwierdzono wadę jakościową polegającą na tym, że  w kartonie zbiorczym NASENU były kartoniki jednostkowe FUROSEMIDUM POLFARMEX, a w kartoniku jednostkowym FUROSEMIDUM POLFARMEX znalzały się  blistry z  NASENEM.

- Zamienne zażycie tych dwóch produktów leczniczych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia Pacjentów - ostrzega GIF.

Pacjenci zażywający któryś z wycofanych leków powinni w pierwszej kolejności sprawdzić, czy posiadają opakowania z wycofanych serii. Jeśli tak - powinni go niezwłocznie zwrócić do apteki, w której dokonali zakupu. Jednocześnie trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który wskaże leki do kontynuowania terapii.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zaznacza, że określenie trybu oraz zakresu zwrotu lub wymiany wadliwego produktu leczniczego na inny leży w gestii podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie go do obrotu, czyli w tym przypadku firmy Polfarmex S.A. z Kutna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA