fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Cienkie papierosy w Polsce tylko do 2020 roku

Adobe Stock
Ministerstwo Zdrowia określiło wielkość paczki papierosów. To sprawi, że papierosy typu „slim” znikną z Polski.

Wysokość – 68 mm, głębokość – 20 mm, szerokość przedniej płaszczyzny – 52 mm – to nowe wymiary paczki papierosów, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Tak przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który trafił właśnie do konsultacji publicznych.

To sprawi, że niespełniające tych wymagań paczki papierosów typu „slim" za 20 miesięcy znikną z polskiego rynku. Dzięki vacatio legis będą mogły być sprzedawane tylko do 1 stycznia 2020 r. To niejedyna zmiana dotycząca opakowań. Ponieważ nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do tych unijnych, paczki oznaczane będą unikalnymi kodami, których emitentem ma być spółka Skarbu Państwa. To pozwoli łatwiej śledzić ich transport i zapobiegać przemytowi.

Nowe prawo uściśla też, jakie informacje o składzie papierosów (zarówno tych tradycyjnych, jak i elektronicznych) będzie można podać do publicznej wiadomości, a jakie będą objęte tajemnicą przedsiębiorstwa. Chodzi o dostęp do informacji o wyrobach i negatywnych skutkach używania wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.

Ministerstwo Zdrowia pisze w uzasadnieniu, że regulacja bierze pod uwagę sprzeczne interesy, i wskazuje, że dane, które mogą ujawnić składniki stosowane w małych ilościach, powinny być traktowane jak poufne. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA