fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Farmaceuta zakwalifikuje do szczepienia

Apteka
Farmaceuta zakwalifikuje do szczepienia
AdobeStock
Wywiad medyczny przed szczepieniem na koronawirusa przeprowadzi także pielęgniarka, ratownik medyczny czy farmaceuta.

Rząd chce przyspieszyć szczepienia przeciw Covid-19 i zwiększyć liczbę zespołów szczepiennych. Żeby to zrobić w kraju, w którym na tysiąc mieszkańców przypada najmniej lekarzy w całej UE, zmienia zasady kwalifikowania do szczepień, nowelizując ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń.

Dotychczas takie uprawnienie mieli tylko lekarze. Teraz wywiad medyczny, na podstawie którego podejmuje się decyzję o zaszczepieniu, mieliby przeprowadzać przedstawiciele innych zawodów medycznych, które zostaną określone na mocy rozporządzenia. Wiadomo jednak, że chodzi o pielęgniarki, ratowników medycznych i farmaceutów.

– Ze względu na medyczny charakter studiów uzyskanie uprawnień przez farmaceutów wymaga jedynie niewielkiego rozszerzenia wiedzy i umiejętności– mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) Michał Byliniak. I dodaje, że na świecie aptekarze szczepią pacjentów od lat, a w wielu krajach wcześniejsze uprawnienia rozszerzane są na szczepienia przeciw Covid-19: – Cel jest jeden: jak najszybciej wyszczepić jak najwięcej ludzi – tłumaczy Michał Byliniak.

Szkolenia dla farmaceutów mających wejść w skład zespołów szczepiennych organizuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Szkolą się z wykonywania samych szczepień, do czego uprawnia ich wcześniejsza nowelizacja ustawy covidowej, i z kwalifikowania.

– Materiały szkoleniowe obejmują też część dotyczącą kwalifikacji. Do dziś na szkolenia zgłosiło się 5,5 tys. z wszystkich 26 tys. pracujących w aptekach – dodaje Michał Byliniak.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA