fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Kardiologia: coraz bliżej koordynowanej opieki w niewydolności serca

Adobe Stock
Polska jako pierwsza wprowadza koordynowanej opieki nad chorym z niewydolnością serca (KONS). Do konsultacji publicznych trafiło właśnie poprawione rozporządzenie w tej sprawie.

Nawet milion osób w Polsce choruje na niewydolność serca, nazywaną drugą, po cukrzycy, niezakaźną epidemią XXI w. Aż 60 tys. chorych umiera. Części zgonów udałoby się uniknąć, gdyby pacjenci odpowiednio wcześnie otrzymali właściwą opiekę.

Niestety, większość z nich diagnozę poznaje w zaawansowanym stadium choroby, a jej zaostrzenia sprawiają, że często trafiają do szpitala. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) oceniają, że pacjenci z niewydolnością serca stanowią połowę hospitalizowanych na oddziałach kardiologicznych. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, hospitalizacje pochłaniają 90 proc. wszystkich nakładów na leczenie tej choroby.

Polskie wskaźniki hospitalizacji pacjentów z tą chorobą należą do najwyższych w Europie i wynoszą 547 na 100 tys. mieszkańców. Są dwukrotnie wyższe niż w krajach OECD i pięciokrotnie wyższe niż w Wielkiej Brytanii. Jak prognozuje Ministerstwo Zdrowia, do 2029 r. liczba hospitalizacji wzrośnie o 25,5 proc. i będą one związane głównie z chorobami układu krążenia, szczególnie z niewydolnością serca.

Dlatego dwa lata temu PTK zaczęło prace nad programem koordynowanej opieki nad pacjentem z tą chorobą, który ma nie dopuścić do zaostrzenia objawów, a tym samym hospitalizacji. Pierwszy projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego kompleksowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca trafił do konsultacji już w styczniu, jednak specjaliści uznali, że należy go skorygować.

W znowelizowanym projekcie zdefiniowano rolę asystenta opieki, odpowiedzialnego za wsparcie edukacyjno-informacyjne oraz administracyjne. Określono, że asystent ma mieć wykształcenie medyczne lub być absolwentem kierunku zdrowie publiczne.

W cyklu programu pilotażowego wyodrębniono dodatkowy etap organizacji, który pozwoli ośrodkom koordynującym (będzie ich sześć – w Zabrzu, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie) przygotuje sieć placówek współpracujących do działania.

Doprecyzowano także przepis dotyczący kwalifikacji pacjenta do programu i wprowadzenie zgody pacjenta w sprawie wymiany danych między realizatorami programu oraz NFZ a realizatorami. Chodzi o usprawnienie leczenia i niepowielanie świadczeń.

KONS ma zapewnić wczesne wykrywanie niewydolności serca, spowolnienie jej postępu, optymalne wykorzystanie zasobów dostępnych w leczeniu szpitalnym w opiece nad pacjentami, a także poprawę długości i jakości życia pacjentów i ograniczenie zaostrzeń choroby. Program podzielono na cztery elementy: podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i rehabilitację leczniczą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA