fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Trybunał sprawdzi, czy szczepienia muszą być obowiązkowe

Adobe Stock
Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą szczepień dla dzieci. Po skardze złożonej przez rodziców rozważy, czy obowiązek szczepień prewencyjnych jest zgodny z ustawą zasadniczą. 29 października zdecydował się o nadanie jej biegu.

- Skargę złożyli we wrześniu rodzice dziecka, którzy nie byli zadowoleni z wyroku, który zapadł - mówi mecenas Arkadiusz Tetela, pełnomocnik rodziców i adwokat współpracujący ze Stowarzyszeniem Stop NOP, które skupia sceptyków szczepień. Jak opowiada, sąd orzekł wówczas, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, rodzice mają obowiązek szczepienia dziecka.

- Uznaliśmy więc, że warto sprawdzić, czy takie przepisy są zgodne z konstytucją – mówi Tetela.- Szczepienia obarczone są dużym ryzykiem powikłań, dlatego zmuszanie do szczepienia może ograniczać wolność obywateli – tłumaczy adwokat. Jak dodaje, w skardze zwrócili uwagę sędziów Trybunału na to, że pomimo obowiązku szczepień nie ma ich zdaniem odpowiedniej kwalifikacji do szczepień a także nie funkcjonuje żaden system wsparcia i odszkodowań dla dzieci, które doznały powikłań poszczepiennych. – To, że Trybunał zdecydował o rozpatrzeniu skarg oznacza, że uznał, iż nie jest bezzasadna – mówi Tetela.
Nie wiadomo, kiedy skarga ta zostanie rozpatrzona. Mecenas dodaje, że skarg w podobnych sprawach wpłynęło więcej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA