fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Odporny na leki grzyb zagraża pacjentom szpitali

Candida auris - wyjątkowo groźny drożdżak odporny na leczenie przeciwgrzybicze.
Adobe Stock
Zabójczy gatunek grzyba - Candida auris jest odporny na leczenie, powodując śmiertelność ponad 60 proc. zarażonych nim pacjentów. Candida auris rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko. Jest już w Hiszpanii, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii i tylko kwestia czasu jest pojawienie się go w Polsce – informuje Onet.

Candida auris to nowy gatunek drożdżaka z rodzaju Candida. Po raz pierwszy został opisany w 2009 roku w Japonii, ale pojawiał się już wcześniej. W 1996 roku udokumentowano przypadki zakażenia C. auris w Korei Południowej. Onet przypomina, że w ciągu ostatnich lat pojawił się w 17 krajach na pięciu kontynentach. Jest bardzo niebezpieczny i może wywoływać ogniska epidemiczne w placówkach zdrowotnych.

Szacuje się, że na świecie zmarło nawet 60 proc. pacjentów zakażonych tym gatunkiem drożdżaka. W Polsce nie odnotowano jeszcze przypadków zakażenia C. auris, ale – jak czytamy w Onecie -  jest to prawdopodobnie tylko kwestia czasu, ponieważ ten gatunek drożdżaka jest już w Hiszpanii, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim kraju od 2013 roku z powodu zakażenia C. auris zmarło 60 osób.

Groźną cechą Candida auris jest jego zdolność do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Grzyb charakteryzuje się wysoką przeżywalnością na skórze i zdolnością do długotrwałego przeżycia w środowisku szpitalnym, ponieważ jest odporny  na działanie wielu preparatów dezynfekujących.

Tak jak w przypadku innych grzybic, na zarażenie najbardziej narażone są osoby długo hospitalizowane, przyjmujące długotrwale antybiotyki, osoby cierpiące na przewlekłe choroby lub mające obniżoną odporność.

Skutki zarażenia Candida auris

Niestety rokowania pacjentów zarażonych Candida auris pogarszają trudności z postawieniem prawidłowej diagnozy.  Rozpoznanie zakażenia  drożdżakiem wymaga nowoczesnych metod diagnostycznych –  spektrometrii mas lub badań molekularnych. Grzyba nie identyfikują szpitalne laboratoria, a zakażenie spowodowane C. auris jest często mylone z innymi rodzajami infekcji, co prowadzi do niewłaściwego leczenia.

Drożdżak odporny na leczenie

Zaleca się izolowanie pacjentów zakażonych C. auris, a ze względu na łatwość przenoszenia i wysoką przeżywalność na skórze i przedmiotach, pracownicy, rodzina i sami pacjenci szpitalni powinni konsekwentnie stosować się do zaleceń w zakresie kontroli zakażeń.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA