fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Polacy więcej się ruszają. Najchętniej jeżdżą na rowerze

Jazda na rowerze staje się ulubioną aktywnością Polaków
Adobe Stock
Przybyło Polaków uprawiających sport, a ci, którzy już ćwiczyli, robią to teraz częściej – pokazują najnowsze badania MultiSport Index 2019. Najchętniej wybieramy jazdę na rowerze, która w tym roku wyprzedziła cieszące się wieloletnią popularnością bieganie.

64 proc. aktywnych fizycznie Polaków (blisko 21 milionów osób powyżej 15. roku życia) przynajmniej raz w miesiącu podejmuje wysiłek nie związany z pracą zawodową – wynika z badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar. To o 2 punkty procentowe więcej niż w 2018 roku. Rośnie też zaangażowanie najbardziej aktywnych Polaków – już 19 proc. z nich ćwiczy 5 razy w tygodniu.

Zła wiadomość jest natomiast taka, że mimo rosnącej świadomości pozytywnego wpływu ruchu na zdrowie, wciąż co trzeci mieszkaniec naszego kraju nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej – Polacy pozostają jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej.

– Wynik badania MultiSport Index pozwala przypuszczać, że w zakresie podejmowanej przez Polaków aktywności fizycznej coś drgnęło i że jest to początek zmian w dobrym kierunku. Jednocześnie należy pamiętać, że wskaźnik ten uwzględnia aktywność fizyczną podejmowaną minimum raz w miesiącu, a postulowane minimalne dawki aktywności osób dorosłych według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Z tej perspektywy wyniki badania nie są już tak optymistycznie dla Polaków – wyjaśnia dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Czytaj też: Po zawale lepiej unikać aktywności? Jest wręcz przeciwnie

Jak wynika z badania, aktywne są przede wszystkim osoby bardzo młode - od 15 do 24 roku życia (80 proc.), osoby uczące się (90 proc.) lub te z wyższym wykształceniem (78 proc.). Z ruchu chętnie korzystają też Polacy, których miesięczne dochody przekraczają 5 tysięcy złotych (83 proc.).

Na drugim biegunie znajduje się 36 proc. Polaków, którzy nie podejmują żadnej aktywności fizycznej, nawet zwykłych spacerów.

–  Wśród nich aż 53 proc. stanowią osoby po 55 roku życia. Wyniki wyraźnie pokazują nam, że zapał do ćwiczeń maleje wraz z wiekiem. Tymczasem to właśnie aktywność fizyczna pozwala dłużej zachować witalność. Światowa Organizacja Zdrowia uznała bezruch za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie, zaraz po chorobach układu krążenia, nowotworach oraz chorobach powodowanych przez procesy starzenia się – dodaje dr Janusz Dobosz.

Ćwiczymy w weekendy - dla zdrowia i relaksu

Dla  43 proc. Polaków najczęstszym powodem podejmowania aktywności fizycznej jest chęć poprawy zdrowia. 27 proc. Polaków ćwiczy dla przyjemności i relaksu, a 14 proc. dla poprawy wyglądu i sylwetki – w tych dwóch ostatnich grupach przeważają osoby przed 30 rokiem życia.

Aktywni Polacy najchętniej korzystają z jazdy na rowerze, która w tym roku wyprzedziła cieszące się wieloletnią popularnością bieganie. Kolejnym po biegach sportowym wyborem Polaków są spacery i treningi na siłowni czy w klubie fitness.

Najczęściej odwiedzanymi obiektami sportowymi są siłownie i pływalnie, z których korzysta już co piąty aktywny Polak. 41 proc. z nas przeznacza na ten cel od 50 do 99 złotych miesięcznie. Aż jedna trzecia osób podejmujących aktywność fizyczną w obiektach sportowych nie ponosi za to żadnych opłat, korzystając m.in. z kart sportowych oferowanych przez pracodawców w formie benefitów pozapłacowych.

– Z nowego badania wynika, że osoby aktywne ćwiczą bardziej intensywnie. Już 19 procent Polaków uprawia sport pięć razy w tygodniu, to o 3 procent więcej osób niż przed rokiem. To sygnał, że dostrzegają one korzystny wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie, skoro chcą, by sport stał się stałym elementem ich codzienności – podkreśla dr Janusz Dobosz.

Aktywni mieszkańcy dużych miast

Aktywni fizycznie są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast (powyżej 100 tysięcy mieszkańców) – 64 proc. Wśród nich najlepszy wynik uzyskała Warszawa – trzy czwarte warszawiaków korzysta z ruchu przynajmniej raz w miesiącu.   

– Spoglądając na regiony Polski, najwięcej aktywnych obywateli zamieszkuje województwo wielkopolskie i małopolskie – po 69 proc. mieszkańców. Na drugim biegunie, najmniej aktywnych, znajdują się województwa: zachodniopomorskie (45 proc.), dolnośląskie (52 proc.), oraz opolskie (54 proc.) – mówi dr Janusz Dobosz.

Pod względem aktywności fizycznej Polska wciąż pozostaje wyraźnie poniżej europejskiej średniej, która według Eurobarometru 2017 wynosi 71 proc. aktywnych obywateli. Wśród państw członkowskich UE zajmujemy szóstą lokatę od końca, wyprzedzając Portugalię, Maltę, Włochy, Rumunię i Bułgarię, gdzie średni odsetek aktywnych fizycznie osób w tych państwach wynosi 51 proc. Podobny poziom aktywności fizycznej do zanotowanego w Polsce rejestruje się w Grecji i Hiszpanii, a nieco wyższy na Cyprze, w Chorwacji i na Węgrzech (średnia dla tych trzech krajów to 68 proc.). Wciąż daleko nam do liderów tych statystyk. Finlandia, Dania, Holandia i Szwecja notują średni wynik na poziomie 94 proc.

* Badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems (twórcy programu MultiSport) w styczniu 2019 r. z uwzględnieniem reprezentatywnej próby 1858 mieszkańców Polski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA