fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Pijesz kawę na czczo? Są powody, by tego nie robić

Adobe Stock
Dla wielu osób filiżanka małej czarnej to idealny sposób na rozpoczęcie dnia, ale picie jej przed śniadaniem przynosi więcej szkody niż pożytku, czytamy w Onecie.

Kawa to jeden z najpopularniejszych stymulantów na świecie. Dodaje energii i pobudza organizm do działania. Już kilka minut po przeniknięciu kofeiny do krwi ciśnienie i tętno wzrastają, poprawia się koncentracja.
Jest również wiele badań wskazujących na zdrowotne zalety picia kawy.

 Od dawna kawa jest przedmiotem zainteresowania naukowców ze względu na zawartość w niej przeciwutleniaczy i związków fenolowych, które odgrywają ważną rolę w zapobieganiu nowotworom.  Najnowsze dane sugerują na przykład,  że picie arabiki  może hamować rozwój raka prostaty. Wcześniejsze badania wykazały, że picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroba Parkinsona, a także nowotworu wątroby czy jelita grubego. 

Kawa może też przyspieszać nieco spalanie tkanki tłuszczowej – nie bez powodu kofeina jest składnikiem suplementów i kosmetyków, które mają ułatwiać odchudzanie

Kawa tak, ale nie na czczo

Mimo że picie kawy ma liczne zalety, to – jak pisze Onet – sięganie  po nią  tuż po przebudzeniu, na czczo, nie jest dobrym pomysłem . Naturalnym składnikiem odpowiedzialnym za aktywność człowieka o poranku jest kortyzol – hormon stresu. Tuż po przebudzeniu jego stężenie w organizmie jest wysokie. Wypicie kawy w tej sytuacji dodatkowo nas nie pobudzi, co więcej, już po godzinie możemy odczuć spory spadek energii.

Wadą picia kawy na czczo jest również to, że bardzo pobudza apetyt, przez co możemy zjadać większe porcje niż potrzebujemy. Ponadto narażamy  się na zwiększenie kwasoty żołądka, a to z kolei może skończyć się zgagą lub niestrawnością.

U niektórych osób wypicie kawy na pusty żołądek może prowadzić do zahamowania produkcji serotoniny przez organizm. Ten fakt wpływa na pogorszenie się nastroju, a długiej perspektywie może prowadzić do depresji.

Kawa działa także moczopędnie. Jeżeli nie będziemy we właściwych ilościach uzupełniali wody w organizmie po jej wypiciu – grozi nam odwodnienie (jego pierwszą oznaką może być ból głowy i spadek koncentracji).

Kawa wypita raz na jakiś czas na czczo o poranku nie przyniesie większych, negatywnych skutków. Ważne jednak, aby taka sytuacja miała miejsce tylko w wyjątkowych okolicznościach. Na co dzień po kubek z aromatycznym napojem najlepiej sięgać około godzinę po przebudzeniu, po śniadaniu.

Źródło: rp.pl, Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA