fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Tylko dwa kieliszki wina dziennie dla Francuzów?

Francuzi powinni pić mniej wina – nie więcej niż dwa kieliszki dziennie, i to nie każdego dnia – apelują eksperci francuskiej służby zdrowia. W tym tygodniu rozpoczęli kampanię mającą na celu przekonanie społeczeństwa do mniejszej konsumpcji alkoholu.

Według Santé Publique France, francuskiej agencji zdrowia publicznego, prawie jedna czwarta dorosłych Francuzów, czyli ok. 10,5 mln osób, regularnie pije za dużo alkoholu.

- Nadmierne picie podnosi ciśnienie krwi,  zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu oraz nowotworów. Przyczynia się to do 41 tys. dodatkowych zgonów rocznie, których można by uniknąć, ograniczając ilość trunków – argumentuje Viet Nguyen-Thanh, szef Santé Publique France.

Czytaj też: Bezpieczny odpowiednik alkoholu już istnieje 

Czytaj też: Alkohol jest rakotwórczy nawet w małych ilościach

Chociaż liczby nie kłamią, a argumenty wydają się przekonujące, kampanię  skrytykowali przedstawiciele winiarzy. Ich zdaniem tego rodzaju apele wpędzają w poczucie winy miliony Francuzów, którzy piją umiarkowanie. Zwracają też uwagę na fakt, że picie wina jest ważną częścią francuskiego dziedzictwa narodowego.

 Fakt, że Francja jest producentem wina, z pewnością wpłynął na stosunek Francuzów do tego trunku, a także na to, ile się go pije. Wino traktowane jest bowiem w szczególny sposób. Francuski minister rolnictwa  Didier Guillaume przyznał niedawno wprost, że wino nie jest takim samym alkoholem jak inne. Tym razem spotkało się to jednak ze stanowczą odpowiedzią minister zdrowia, Agnes Buzyn, która przypomniała, że „cząsteczka alkoholu w winie jest dokładnie taka sama jak w każdym innym napoju alkoholowym”.

 Obecna kampania nie jest pierwszą akcją mającą na celu ograniczenie spożycia wina przez Francuzów. W latach 50. przedstawiciele ochrony zdrowia apelowali, by ograniczyć jego  konsumpcję do… mniej niż jednego litra na posiłek. Jeszcze do 1956 r stołówki szkolne mogły podawać pół litra wina, cydru lub piwa uczniom w wieku poniżej 14 lat. Alkohol został całkowicie zakazany przez szkoły dopiero w 1981 r.

Wino stanowi 58 proc. spośród wszystkich rodzajów alkoholu spożywanego we Francji. Santé Publique France zaleca, by nie przekraczać 10 kieliszków alkoholu w tym wina na tydzień, przy czym pojemność kieliszka, którą określono w wytycznych, wynosi jedynie 100 ml.

Według danych WHO to jednak nie Francuzi są najbardziej pijącym narodem w Europie. Średnie roczne spożycie czystego etanolu na osobę powyżej 15 lat we Francji wynosi 12,6 litra. To mniej niż  na Litwie  -  15 litrów, w Niemczech - 13,4 litra, w Irlandii - 13 litrów czy na Łotwie -12,9 litra. Mniej pije się Wielkiej Brytanii  - 11,5 litra czystego etanolu na osobę rocznie. 

Źródło: theguardian.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA