fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Szpitale powiatowe nie stracą finansowania

123RF
Do nowej sieci szpitali mają szansę trafić placówki powiatowe z jednym oddziałem oraz jednoprofilowe.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło poprawki do projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawy o sieci szpitali). Uwzględniło uwagi najmniejszych placówek powiatowych, które bały się utraty finansowania.

W sieci

Pierwotna wersja nowelizacji mówiła, że placówka musi posiadać dwa z pięciu oddziałów: internę, chirurgię ogólną, ginekologię i położnictwo, neonatologię, pediatrię, aby trafić do nowo tworzonej sieci szpitali. A tylko szpitale zakwalifikowane do niej otrzymają finansowanie z budżetu państwa w ramach ryczałtu.

Po zmianach wprowadzonych przez resort jedynemu szpitalowi udzielającemu świadczeń w danym powiecie wystarczy jeden z wymienionych oddziałów, by być w sieci.

Wszystko wskazuje też na to, że ocaleją niektóre szpitale jednoprofilowe. Nowelizacja gwarantuje wejście do sieci placówkom reumatologicznym i kardiologicznym. Zgodnie z pierwotnym projektem nie miałyby takiej możliwości, a skazane wyłącznie na działalność komercyjną, nie byłyby się w stanie utrzymać.

Nocna pomoc lekarska

W opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia do ustawy ministerstwo określiło też 12 rodzajów świadczeń, które wymagają finansowania innego niż ryczałtowe. Nielimitowane pozostaną porody, procedury ratujące życie i leczenie onkologiczne. Poza ryczałtem finansowane będą też programy lekowe, chemioterapia, radioterapia i rehabilitacja. Osobne środki trafią na zabiegi leczenia zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jedne z najtrudniej dostępnych i drogich świadczeń gwarantowanych.

Odrębnie sfinansowana zostanie też nocna i świąteczna pomoc lekarska, która po wejściu w życie ustawy ma być dostępna w każdym szpitalu prowadzącym izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Zdaniem pacjentów to jedna z najważniejszych zmian zwiększających dostęp do leczenia.

Kierownictwo resortu nie uwzględniło uwag anestezjologów. I na pierwszym poziomie nie znajdą się oddziały intensywnej terapii.

Zdaniem specjalistów może to zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Resort nie zdecydował się też na wyodrębnienie oddziałów gastroenterologicznych, których nie ma na żadnym z profili zabezpieczenia szpitalnego. Według ekspertów może to znaczyć, że gastroenterologia stanie się częścią oddziałów internistycznych i chirurgicznych ze szkodą dla pacjentów.

Bez konkursów

Zgodnie z projektem, który skierowano do Komitetu Stałego Rady Ministrów, miałoby powstać sześć typów szpitali: powiatowe i gminne (I stopnia), wojewódzkie (II stopnia), wielospecjalistyczne (III stopnia) oraz onkologiczne i pulmonologiczne, pediatryczne oraz instytuty. W ramach sieci wykorzystywanych będzie ok. 85 proc. środków na leczenie szpitalne. Nie zmienią się zasady kontraktowania opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, a także części rehabilitacji i opieki specjalistycznej, która nie znajdzie się w sieci.

etap legislacyjny: przed Komitetem Stałym Rady Ministrów

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.kowalska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA