fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Nawet 1500 zł dopłaty do czynszu - Senat chwalił część pakietu mieszkaniowego

Bloki mieszkalne
Adobe Stock
Więcej mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS, pomoc finansowa dla gmin i zelektronizowanie procedur budowlanych - to przyjęte późnym wieczorem w piątek przez Senat przepisy projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

Pakiet mieszkaniowy ma określić rozwiązania przeciwdziałające negatywnym skutkom społecznym i gospodarczym COVID-19. Przepisy przewidują zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach. Szacowana wartość pakietu to około pół miliarda złotych rocznie do 2024 roku.

- Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa. Rząd powinien wspierać swoich obywateli, dlatego z zadowoleniem przyjąłem decyzję Senatu – powiedział minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Dopłaty do czynszu

Najemcy mieszkań będą mogli liczyć nawet na 1500 zł dopłaty do dodatku mieszkaniowego przez okres pół roku, na pokrycie do 675 proc. czynszu. Z nowych przepisów wynika, że na wsparcie finansowe mogą liczyć najemcy wszystkich typów mieszkań: komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.

Termin na złożenie wniosku o dopłatę to 31 marca 2021 r. Na wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek wykazania, że średni miesięczny dochód w ostatnim trzymiesięcznym okresie był o 25 proc. niższy niż w 2019 r. Warunkiem koniecznym do ubiegania się o świadczenie będzie status najemcy lokalu sprzed 14 marca 2020 r.

Wakacje czynszowe TBS

Rządowy program przewiduje także wprowadzenie tzw. wakacji czynszowych dla najemców TBS. Oznacza to zmianę umowy najmu na umowę najmu zawierającą rozliczenie partycypacji w czynszu za mieszkanie. Mieszkańcy nie będą musieli już czekać do zakończenia umowy najmu, by odzyskać swój wkład partycypacyjny. Bedą mogli sami decydować kiedy i jak odzyskać pieniądze.

W nowych budynkach TBS będzie można wyodrębnić lokal na własność. Lokator będzie zobowiązany wpłacić od 20-25 proc. wartości inwestycji.

Pomoc dla gmin

Samorządy dostaną pieniądze z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Wszystko za sprawą epidemii koronawirusa, która spowodowała niższe wpływy do gminnych kas i spowolniła prace w tym zakresie. Co ważne gminy otrzymają wsparcie jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Granty na budowę mieszkań komunalnych mają pokryć 50 proc. inwestycji. Do 35 proc. kosztów inwestycji natomiast wzrośnie wsparcie na budowę lokali w towarzystwach budownictwa społecznego.

E-wnioski, zgłoszenia, zawiadomienia

Do połowy przyszłego roku ministerstwo rozwoju, pracy i technologii zamierza ułatwić inwestorom składanie wniosków o pozwolenie na budowę. Również inne wnioski, zgłoszenia i zawiadomienia w procesie budowlanym (m.in. zgłoszenie rozbiórki, robót budowlanych, czy zawiadomienie o zakończeniu budowy) będą mogły być przesyłane przez internet. Cyfryzacja ma usprawnić pracę gmin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA