fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Samorządy nie będą już płaciły podatku od swoich nieruchomości

Fotorzepa, Marta Bogacz
Samorząd nie będzie już płacić daniny od nieruchomości, które są jego własnością.

Wprowadzenie takiego rozwiązania proponuje senacki projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (druk nr 3581). Jego pierwsze czytanie odbędzie się 7 lipca w późnych godzinach wieczornych.

– Projekt jest odpowiedzią na postulaty zawarte w petycji wniesionej do Senatu przez gminę Ostrów Mazowiecka – mówi Michał Seweryński, przewodniczący senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. – Zakłada on, że grunty, budynki lub ich części stanowiące własność gminy zostaną z podatku od nieruchomości zwolnione – wyjaśnia senator.

To zwolnienie przedmiotowe nie będzie jednak obejmować wszystkich nieruchomości stanowiących własność gminy. Nie skorzystają z niego te grunty i budynki (ich części), które są zajęte na działalność gospodarczą. Zwolnienie nie obejmie też nieruchomości, które są w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych.

Również w ocenie regionalnych izb obrachunkowych obowiązek płacenia podatku od nieruchomości przez gminę będącą jednocześnie beneficjentem tego podatku nie jest ani uzasadnione, ani celowe.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA