fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Szkocki zamek trucicielki wystawiony na sprzedaż

materiały
Invergare Mansion to XIX-wieczny, niewielki szkocki zameczek w malowniczym regionie Argyll and Bute. Należał do zamożnego architekta Jamesa Smitha, którego córka wywołała jeden z głośniejszych skandali obyczajowych w drugiej połowie XIX wieku.

Madeline Smith została w 1857 roku oskarżona o morderstwo. 22-letnia Madeline miała otruć arszenikiem, podanym w filiżance kakao, swojego znacznie starszego kochanka Pierra Emile L'Angeliera. Jej rodzice nie wiedzieli o romansie, ani nawet o tym, że obiecała L'Angelierowi małżeństwo i wybrali jej "odpowiedniego narzeczonego". Kiedy odrzucony kochanek zaczął ją szantażować listami i skandalem Madeline go otruła.

Policja wpadła na jej trop dzięki listom w mieszkaniu zamordowanego. Nie została jednak nigdy skazana z powodu niewystarczających dowodów. Skandal jednak zmusił ją do emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie wychodziła trzy razy za mąż, urodziła dwoje dzieci i zmarła w wieku 92 lat.

Zamek, który wybudował jej ojciec, został po skandalu opuszczony. Przez wiele lat stał pusty a potem kilka razy zmieniał właścicieli.

Obecny właściciel wystawił Invergare Mansion na sprzedaż za 350 tys. funtów czyli niecałe 1,7 mln złotych. Dom jest w dość dobrym stanie, ale wymaga gruntownego remontu. Niewątpliwym atutem posiadłości jest spora działka o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych i przepiękny widok na zatokę Firth of Clyde.

Sam dom także jest ciekawy - ma marmurowe i drewniane podłogi, drewniane wykończenia i oryginalne i wciąż sprawne kominki z marmurowymi detalami zdobnymi. Trzykondygnacyjny dom ma powierzchnię mieszkalną ponad 650 metrów kwadratowych - w tym 9 sypialni, dużą kuchnię z jadalnią oraz reprezentacyjny salon. Zaprojektował go znany architekt szkocki James Smith w 1855 roku.

Do już wcześniej trafił na rynek nieruchomości. W 2010 roku został wystawiony na sprzedaż za 1,2 mln funtów (około 5,8 mln złotych). Jednak nie znalazł wtedy nabywcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA