fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Znany projektant sprzedaje bajeczną willę z własnym, antycznym grobowcem

Sotheby's
Znany projektant Valentino Garavani postanowił sprzedać swoją letnią willę w Toskanii za 13,3 miliona dolarów czyli ponad 52 miliony złotych. Willa jest nie tylko piękna i luksusowa, ale na terenie jest zabytkowy etruski grobowiec.

Toskańska Villa La Vagnola znajduje się w średniowiecznym miasteczku Cetona. Okazały dom został wybudowany w XVIII wieku. Według agencji nieruchomości ma dokładnie 269 lat.

Czytaj także: Toskańska willa Machiavellich na sprzedaż. Cena robi wrażenie

Czteropiętrowa willa o powierzchni niemal 1600 metrów kwadratowych ma 15 sypialni - każda udekorowana w innym stylu. W domu jest też sauna, siłownia, sala bilardowa, oranżeria, duża nowoczesna kuchnia, jadalnia, piwnica win i kilka tarasów przed domem oraz balkonów.

Agencja zajmująca się jej sprzedażą pisze, że tak duże wille na włoskiej prowincji to rzadkość. La Vagnola to raczej "palazzo" niż "villa".

Czytaj także: Donatella Versace kupiła piękny, zabytkowy dom nad Lago Maggiore

Dom stoi przy głównym placu Cetony, gdzie znajdują się kawiarnie i restaurację.

Za wystrój willi odpowiada Renzo Mongiardino, nieżyjący już architekt, dekorator wnętrz i scenograf, który projektował domy i apartamenty dla Rotschildów, Hearstów, jordańskich książąt i europejskiej arystokracji, w tym także dla Stanisława Albrechta Radziwiłła i jego żony Lee Bouvier.

87-letni Valentino i jego życiowy oraz biznesowy partner, Giancarlo Giammetti kupili Villa La Vagnola ponad 30 lat temu by uciec od pracy, organizować przyjęcia dla przyjaciół i odpoczywać. Jedna z sypialni nosi imię Sophii Loren - przyjaciółki Valentino I Giammettiegi, która podczas odwiedzin nocowała właśnie w tym pokoju.

Cała posiadłość ma niemal 11 hektarów powierzchni. Na jej terenie znajduje się nie tylko dom otoczony ogrodem, ale także amfiteatr mogący pomieścić 200 widzów, basen z domkiem kąpielowym La Turkerie - wybudowanym dla jednego z gości, tureckiego paszy, altana oraz profesjonalna trzystanowiskowa bieżnia, a także prawdziwy etruski grobowiec z 7 wieku p.n.e, do którego prowadzi system tuneli z domu. Wspaniały ogród wokół domu zaprojektował jeden z najwybitniejszych współczesnych włoskich architektów krajobrazu Paolo Pejrone.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA